A legújabb kutatások szerint a Homo floresiensis nem önálló faj volt, hanem beteg mai ember.
A 2003-ban az indonéziai Flores-szigeten talált csontmaradványok előkerülését sokan az elmúlt 100 egyik legnagyobb felfedezésének tekintik. Úgy vélik, egy eddig ismeretlen új homo-fajt találtak, el is nevezték Homo floresiensisnek.
Nemrégiben egy nemzetközi kutatócsoport Robert B. Eckhardt, a Penn State Egyetem professzorának vezetésével újra megvizsgálta az úgynevezett LB1-töredéket, amelynek alapján az új fajt azonosították, és azt találták, hogy nem új fajról, hanem a Down-szindróma jeleit mutató modern emberről van szó.
A Liang Bua-barlangban több egyed csontmaradványai kerültek elő. Az úgynevezett LB1 az egyetlen olyan egyed, amelynek koponya- és combcsontja megmaradt – írja Eckhardt a Penn State Egyetem honlapján.
A Homo floresiensis tudományos besorolását a csontmaradványok szokatlan anatómiai jellegzetességei alapján adták meg: agytérfogata mindössze 380,1 köbcentiméter volt, vagyis a modern ember agytérfogatának még a harmadát sem érte el, magassága pedig mindössze 1,06 méter volt. Noha LB1 15 000 éve élt, vagyis fajunkkal egy időben, elvégezték anatómiai összehasonlítását Homo erectus- és ausztralopithekusz-
Csakhogy az új mérések azt mutatják, hogy alulbecsülték a hobbitnak elnevezett kis ember méreteit, agytérfogata valójában 430 köbcentiméter lehetett, a magassága pedig 1,26 méter. A különbség azért jelentős, mivel ez a méret beleesik a régióban megfigyelt Down-szindrómások agytérfogat-mérettartományába. A hobbit magasságát a rövid combcsont méretéből számították ki, de ez a méret is belefér a Down-kórosok mérettartományába. Habár az antropológiai vonások valóban szokatlanok, ez nem jelenti azt, hogy egyediek lennének. Legalábbis nem annyira, hogy külön fajként kellene ezeket kezelni - írta Eckhardt, aki szerint a Down-szindrómára utal az LB1-koponyán megfigyelhető craniofaciális aszimmetria is.
A kutatók hangsúlyozzák, a Down-szindróma jelei csak az LB1-en figyelhetők meg, a többi hobbit-maradványon nem, de az önálló faj-besorolást is csak az LB1 alapján állapították meg.
Egyelőre feltételezésről beszélünk, de ez egyelőre azok véleményét támasztja alá, akik úgy vélik, hogy a floresi leletek beteg modern embertől származnak, a deformitás oka pedig a Down-szindróma, amely régen nagyon elterjedt kór volt, világszerte ezer emberből egyet érintett – írta Eckhardt.
Képek: A koponya három nézetből és rekonstrukciója, az egyik megtaláló, a hobbit és egy mai ember, az egyik megtaláló, Thomas Sutikna régész az LB1-gyel,
Karosszékben: Miként Okosabbak lettek a hobbitok? c. posztban írtam, a mintegy 35 000-14 000 éve élt különös faj megtalálása óta dúl a vita arról, hogy az elzárt szigeten fajunk, a modern ember degenerálódott egyedei kerültek-e elő vagy egy önálló homo-fajéi. A kérdés azért olyan izgató, mert ez esetben a mintegy 30 000 éve kihalt Neander-völgyi mellett és után még hosszú időn át egy másik homo-faj is élt a modern emberrel együtt a földön.
Utolsó kommentek