A legújabb divat szerint nem érdemes mást enni, csakis Möbius-bagelt lekváros kúpszelettel és tangram-pirítóssal.
Amikor egy kúpból levágunk egy szeletet, a felületen kör, ellipszis, parabola vagy hiperbola alakot kapunk.
Ezek a kúpszeletek.
És amikor a tea mellé adott hagyományos angol vagy ír gyorsan készíthető scone-ból, édes süteményből vágunk szeletet, kúpszelet-süteményt kapunk – a legújabb kulináris őrület az ehető matematika – írja a The Guardian.
Az Evil Mad Scientist (Ördögi Gonosz Tudós) weboldalán (itt: http://www.evilmadscientist.süteményeket.
Szerintük a málnalekváros parabola és a nutellás ellipszis garantáltan feldobja a délutáni teázást.
A pirítós pedig szinte kívánkozik arra, hogy ehető tangramot, olyan puzzle-t készítsünk belőle, amelyet hét darabra vágtunk és a kapott formákat új sorrendbe elrendezve alakítunk ki különböző formákat, például jegesmedvét.
A The DashingBean felvételein látszik, hogy mi mindent lehet pirítós-tangramból kirakni: halat, rókát, madarakat, disznót és csirkét.
A legnépszerűbb matematikai falatnak a The Guardian szerint azonban a Möbius-bagel számít, amelynél a bagelt úgy hajtjuk két részre, hogy két, egymással összefüggő egységet alkosson.
A Möbius-bagelt George Hart, matematikai szobrász „találta föl” és weboldalán lépésről lépésre megadja „receptjét”. Itt érheted el: http://georgehart.com/bagel/
(Möbius-szalag 2D-s felület, aminek azonban csak egyetlen oldala és egyetlen éle van. Felfedezője August Ferdinand Möbius német matematikus, csillagász.)
Képek: édes kúpszeletek, teve pirítós-tangramból, Möbius-bagel (The Guardian), így készül a Möbius-bagel (George Hart)
Karosszékben: Újabb remek ötlet, hogyan tegyük érthetőbbé a magunk számára a matematikát, amely minden téren áthatja életünket anélkül, hogy tudnánk, mennyire. Az édes kúpszelet szójátékát sajnos nem tudom visszaadni (conic sections = kúpszeletek; sconic sections = ?), ha valaki tud valami megoldást, várom.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek