A szívszaggató graffitit három nővér karcolta a templom falába, amikor pestisben haldokoltak.
A Cambridgeshire-i templomban felfedezett graffitikat egy család három lánygyermeke karcolta a falba az 1515-ös nagy pestisjárvány idején.
Cateryn, Jane és Amee Maddyngley nevüket és a dátumot karcolták a Kingston plébániatemplom falába.
Matt Champion kutatásvezető régész a BBC-nek elmondta, a templomok falába karcolt pestis-graffitik jóval gyakoribbak, mint azt eddig gondolták. S ezek között is a legszívszorítóbbak a rég halott gyerekekéi.
A kingstoni templom
A vagyonosak emlékeket állíttattak maguknak a templomokban, a közemberek pedig ilyen módon adtak hírt magukról az utókornak.
Az All Saints' and St Andrew's templomban a Maddyngley-testvérek graffitijét a bejárat közelében vastag mészréteg alatt fedezték fel.
A család Cambridge mellett, Kingstonban élt, bérelt földön gazdálkodtak, de nevük csak elvétve fordul elő a feljegyzésekben. Az azonban bizonyos, hogy legalább 1279 óta Kingstonban éltek – mondta el Champion. A kutató úgy véli, Cateryn, Jane és Amee még gyerekek voltak, amikor nevüket a templom falába karcolták, mivel nevük nem található egyetlen, felnőttekre vonatkozó jegyzékben sem.
1515-ben különösen nagy bubópestisjárvány tört ki Londonban, ami csakhamar végigsöpört a környéken is. A Cambridge Egyetemen felfüggesztették a tanítást, betiltották a nagyobb összejöveteleket, hogy elejét vegyék a járvány terjedésének.
A gyerekek nagy számban betegedtek meg és haláluk után többnyire jeltelen sírba temették őket.
Másik cambridgeshire-i pestis-graffiti
Angliában 2010-ben alakult meg az önkéntesekből álló graffiti-felügyelő társaság, amelynek tagjai digitális kamerával és speciális lámpákkal járják a vidéket és kutatnak lappangó feliratok után.
A Norfolkban, Suffolkban és Észak-Essexben megvizsgált 650 templom 60%-ban találtak feliratokat.
Karosszékben: Angliában arborglifákat is tanulmányoznak, ezek valójában a fák törzsébe vésett graffitik, és miként Második világháborús fa-graffitik c. posztban írtam, érdekes történelmi emlékek.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek