A fáraót brutálisan lemészárolták. Rekonstruálták Szenebkai utolsó perceit.
A mára elfeledett Abüdoszi dinasztia egyik korai fáraóján több mint 3600 éve egy csatában 18 olyan súlyos sérülést ejtettek, amik csontot is értek. A fáraó szörnyethalt.
Szenebkainak még a létezését is elfelejtette az utókor, mígnem tavaly a Josef Wegner, a Pennsylvania Egyetem munkatársa vezette kutatócsoport rá nem bukkant maradványaira egy négykamrás sírépítményben Dél-Abüdoszban, mintegy 480 km-re délre Kairótól.
A sírfeliratok, amelyek Kr. e. 1650 körül, Egyiptom Második átmeneti korában készültek, a fáraót Alsó és Felső-Egyiptom urának, Voszeribrének, vagyis Ré fiának nevezi. Habár sírrablók már az ókorban széttépték múmiáját, a kutatóknak sikerült a csontmaradványokat összeilleszteniük, és elvégezni a teljes törvényszéki elemzését.
A fáraó 1,72-1,82 m magas volt, és 35-40 évesen halt meg borzalmas körülmények között – mondta el Wegner a Discovery Newsnak. Súlyos sérüléseket szenvedett a lábán, a bokáján és a hátán. A koponyáján lévő sérülések jól felismerhetően korabeli csatabárdtól származnak. A sérülések szögéből és irányából az is megállapítható, hogy magasan helyezkedett el támadóihoz képest – lóháton ült vagy harci kocsin állt -, amikor megtámadták.
Az első ütések hátulról érték a lábán és a bokáján, ettől földre került, és akkor halálra verték csatabárddal. Wegner azt is elmondta, hogy a korban még nem volt általános, hogy lóháton harcoljanak a csatában, de Szenebkai medencecsontján és lábcsontján felismerhető, hogy a férfi sokat lovagolt.
Feltehetően otthonától távol halt meg, mert jóval halála után mumifikálták.
A fáraó sírja
Szenebkai, akinek a neve azt jelenti, A lelkem egészséges, a rövid életű, a Kr.e. 1650-Kr. e. 1600 között uralkodott Abüdoszi dinasztiához tartozott akkoriban, amikor a központi hatalom összeomlott és Egyiptom kisebb királyságokra tagolódott. Az Abüdoszi dinasztia királyai a Nílus-delta környékén uralkodó hükszosz fáraók kortársai voltak. Azt azonban nem tudni, ki ellen vívta Szenebkai halálos csatáját, az északon uralkodó hükszoszokkal vagy egy déli riválisával.
Karosszékben: A hükszoszok sémi eredetű kánaániták vagy ammoniták voltak, Kr. e. 1720 körül foglalták el Észak-Egyiptomot. Valódi nevüket nem ismerjük, az egyiptomiak nevezték őket heka haszutnak, „az idegen földek urai”-nak, vagyis hükszoszoknak.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek