Megoldották annak a koponyának a rejtélyét, amelyen több szabályos lyuk látható.

A Pisa Egyetem kutatói megvizsgálták annak a mártírnak a koponyáját, akit 800 társával együtt a 15. században fejeztek le a török hódítók az apuliai Otranto városán kívül, amikor megtagadta, hogy feladja keresztény hitét.
A koponyán 16, pontosan kerek alakú, habár eltérő méretű és mélységű lyuk látható. A gondosan kiszárított csontmaradványt feltehetően azért fúrták meg, hogy csontport nyerjenek belőle, amivel a korban a bénulást, az agyvérzést és az epilepsziát kezelték. A csontpornak ugyanis mágikus erőt tulajdonítottak – mondta el Gino Fornaciari, a Pisa Egyetem professzora a Discovery Newsnak.
A mártírokat 2013-ban avatta szentté Ferenc pápa, s bár nevük nagy többségében nem ismert, Otranto mártírjai néven lettek a város védőszentjei.
Ők mindannyian 1480. augusztus 14-én haltak meg a Gedik Ahmed pasa vezette török sereg 15 napos ostroma után. Miután a győztes törökök a város 50 évnél idősebb férfijait lemészárolták, a nőket és a 15 évnél fiatalabb gyermekeket pedig eladták rabszolgának, a megmaradt férfiakat kötelezték arra, hogy áttérjenek az iszlám hitre. Miután ezt 800-an megtagadták, a városon kívül dombon egyesével lefejezték őket.
Maradványaikat később öt nagy üvegablak mögé helyezték szépen sorba rendezve, arccal a betérők felé az otrantói katedrálisban. Azonban a központi üvegdoboz egyik alsó sorában egy koponya felfelé néz, elfordulva a nézőktől.
A korabeli tégely felirata: Cran(ium) Hum(a)n(um) P(re)p(ara)t(um), emberi koponya-készítmény
Gino Fornaciari, a Pisa Egyetem professzora szerint éppen azért helyezték el így a koponyát, hogy láthatóvá váljanak a lyukak.
Noha az ablakot nem lehet kinyitni, s ezért csak szabad szemmel figyelték meg a maradványt, az jól látható, hogy csak 8 lyuk lyukasztotta át a koponyát teljesen.
A katedrális a koponyákkal
A tökéletes csésze alakú forma, a hiányos perforáció arra enged következtetni, hogy trepanáló jellegzetes félhold alakú kést vagy lekerekített végű, kis fúrót használt, amit csontpor kinyerésére használtak – mondta el Fornaciari.
Karosszékben: A Nápolyhoz közeli várost nem sokáig tudhatták magukénak a törökök, a következő évben a pápa kereszteshadjáratot hirdetett Otranto felszabadítására és a seregben Hunyadi Mátyás király csapatai is részt vettek. Otranto a Nápolyi királysághoz tartozott, vagyis Mátyás király apósának, I. Ferdinándnak a birtoka volt.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek