A nyertes fémkarmokat kapott, a vesztest megették és az isteneknek adták.
Az 1500 éve élt moche előkelőség, feltehetően uralkodó sírjában talált karmok eredetileg egy teljes testet befedő macskafélét utánzó öltözékhez tartozhattak, ami egy rituális összecsapás része lehetett.
A régészek úgy vélik, a rituális párbajt két férfi vívta meg, aminek a tétje élet vagy halál volt. A győztes megkapta a karmokat, a vesztest viszont feláldozták az isteneknek.
Az északnyugat-perui Trujillo közelében lévő Huaca de la Luna lelőhelyen a férfi sírjában – csontváza mellett - egy rézjogart, egy maszkot, bronzfülbevalókat és edényeket is feltártak.
A jogar a hatalmat, a fülbevalók a státust jelképezhették, míg edények általánosan megtalálhatók moche előkelőségek sírjában – mondta el Santiago Uceda kutatásvezető az El Comerciónak.
Huaca de la Luna (a Hold temploma) a moche főváros része volt az 1. és a 8. század között. A mochék számos istent imádtak és rendszeresen végeztek véres emberáldozatokat az isteneknek például, hogy jó idő legyen. Bizonyos jelek arra mutatnak, hogy az emberáldozat több hétig is eltarthatott, szerencsétlen kiválasztottat ezalatt többször is megkínozhatták.
John Verano, a Tulane Egyetem antropológusa szerint a feláldozott ember teteméből ettek is rituális kannibalizmus keretében. Moche templomok előtti tereken több helyen is tártak fel csoportos emberáldozat maradványait. A feláldozott fiatal férfiak csontmaradványain az exkarnáció jele figyelhető meg, vagyis az, hogy csontjaikról a húst lefejtették és eltávolították belső szerveiket.
Képek: a fémkarmok az öltözék maradványán, a rézjogar, Christiane Clados rekonstrukciós festménye a moche emberáldozatról
Karosszékben: A mochék (mocsikák) Peru északnyugati partvidékén az 1-8. század között éltek. Birodalmuk fénykorában területének15 000 lakosa volt. A mochék kukoricát, krumplit és gyümölcsöket termesztettek, földjeiket csatornarendszerekkel öntözték és madárguanóval trágyázták. Palotáik falait élénk színű képekkel díszítették. Írásos emlékük nem volt, életüket magas mesterségbeli tudásról árulkodó kerámiatárgyaikból és a régészeti leletekből ismerjük. Véres emberáldozatot az aztékok, inkák, maják is alkalmazták.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek