Hupikék törpikés, szakadt matracon fekszik Apollo. Senki nem segíthet rajta, mert azzal a terroristákat támogatná.
Miként A Gázai Apolló hihetetlen története c. posztban beszámoltam róla, tavaly augusztusban Gázában egy férfi állítólag a tengerben egy életnagyságú bronzszobrot talált, amit a rokonai segítségével hozott a felszínre és szamárhátra téve vitt haza.
A dolog nagyon hamar a Hamasz irányította terület hatóságainak tudomására jutott, a szobrot a halásztól elvitték, s most ismeretlen helyen tartják.
Egy gázai műkincskereskedő javaslatára a szoborról készült fotókat azonban elküldték egy francia szakértőnek, aki szerint Apolló 2500 éves lehet és biztosan nem a tengerből került elő, mert akkor a bronz másként színeződött volna el.
Szerinte valahol egy ókori templom romjai között találták, de a valódi lelőhelyet nem árulják el, mert a könnyen eladható darabokat illegális úton értékesítik. Apollót azonban nem lehet eladni nagy mérete, homályos, de egyértelműen Gázához köthető eredete miatt.
Ez ugyanis Amerika és az EU szerint a terroristának minősített Hamasz, vagyis a terroristák támogatását jelentené. A Hamasz azonban mindennél jobban szeretné, ha akadna bárki külföldi szakértő, aki legalább vállalná a restaurálást, mivel ez is egy lépés lenne hatalmuk legalizálása felé. Ám a restaurálás is a terroristák támogatásának minősülne.
Fadel al-Utol gázai régész szerint is valahonnan a szárazföldről származik a szobor. Egy francia-palesztin kutatócsoportnak restaurálni kellene a szobrot, majd Gáza városban kiállítani – mondta el Fadel al-Utol az AFP-nek.
Csakhogy ez sem olyan egyszerű. Az iszlám ugyanis tiltja a meztelen test látványát, márpedig Apolló teljes antropológiai valójában látható. Al-Utol szerint a kérdést egy antik szoborról származó eperfalevél megfelelő elhelyezésével lehetne megoldani.
Ziad al-Zaza, Gáza miniszterelnök-helyettese az AFP-nek elmondta, jelenleg Apollót a belügyminisztérium őrzi biztonságos helyen és ott is marad, amíg meg nem vizsgálják, honnan származik, aztán átadják a turisztikai miniszternek, s remélik, hogy a restaurálás nemzetközi, mindenekelőtt francia közreműködéssel megtörténik, mivel Franciaország már sok segítséget nyújtott Gáza műkincseinek megőrzéséhez.
A Hamasz partner abban, hogy a szobrot akár külföldön is kiállítsák, szívesen kölcsönöznék nagy múzeumoknak, akár a Louvre-nak, vagy a British Múzeumnak.
Képek: AFP, lenn a Szent Hilárion-monostor Tell-Umm el-’Amrban
Karosszékben: A Jeruzsálemben lévő francia Bibliai és Régészeti Iskola már így is nyújt segítséget Gázának. A Gáza várostól 10 kilométerre délre eső Tell-Umm el-’Amrban Szent Hilárion 4. századi monostorát tárják fel Al-Utollal együtt. Igaz, egyelőre a lelőhely védelmét sem tudják megoldani, Al-Utol szerint már láthatók a fosztogatások nyomai. Apolló azonban annál a matracnál jobb sorsra érdemes.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek