A németek tudatában voltak az Enigma kódológép gyengeségeinek, ezért újat rendeltek – de kifutottak az időből.
A most egy aukciósházban feltűnt SG-41Z a híres Enigma-gép utóda. Ma már mindössze 10 van belőlük, s közülük is csak kettő üzemképes.
Az SG-41-gépek elkészítését 1944-ben rendelték meg. Eleinte 10 000 darabról volt szó, végül azonban csak mintegy 100 készült el.
Az SG-41Z-nek betűbillentyűk helyett számbillentyűi voltak, s a Luftwaffe és a Haditengerészet használta időjárás-jelentések kódolására.
Az angliai Bletchley Park-beli kódtörőknek – az idő rövidsége miatt – soha nem sikerült feltörni a gép kódrendszerét.
Az eladásra kínált példányt a tengerfenéken találták meg, majd szakemberek restaurálták, de nem sikerült működőképes állapotba hozniuk. Kikiáltási ára 15 000-20 000 font (5,4-7,2 millió forint).
Mark Ellin, a londoni Burstow & Hewett aukciósház vezetője a Daily Mailnek elmondta, a gépet egy tengeralattjáróról hozták fel néhány éve. Az ilyen kódológépeket a háború után gyakran tudatosan is a tengerbe süllyesztették, hogy a háború után se lehessen megfejteni bizonyos dokumentumokat.
A Daily Mail emlékeztet rá, hogy a hírszerzőháborút a britek nyerték meg nagymértékben az angliai Bletchley Parkban – az Alan Turing zseniális matematikaprofesszor és Tommy Flowers mérnök vezetésével - dolgozó matematikusok és tudósok segítségével. A Bletchley Parkban naponta akár 6000 titkosított üzenetet is képesek voltak megfejteni.
Az 1920-as évektől kereskedelmi forgalomban volt Enigma-gépet alakították át a német hadsereg részére. A németek úgy hitték, feltörhetetlen, de lengyel matematikusok segítségével sikerült az angoloknak feltörni kódrendszerét.
Képek: a gép a megtalálás és restaurálás után (Burstow & Hewett), Alan Turing Bletchley Parkban (BBC)
Karosszékben: Miként az Enigmát vegyenek! című posztban írtam, az Enigma feltörését a németek nem vették észre,a feltörést olyan titoktartás övezte, hogy az egész világ sem szerzett róla tudomást az 1970-es évekig. Turingnek nem volt hálás Anglia, miként a Kémiai kasztrálás és örökségvédelem című posztban írtam tragikus volt az élete és rejtélyes a halála. Mikor egy lakásbetörés miatt Turing feljelentést tett a rendőrségen, hamar kiderült, hogy barátja bűnrészes volt, valamint az is, hogy intim kapcsolatban állt vele. Ez az 50-es években olyan bűnnek számított Angliában, amiért börtön vagy kémiai kasztrálás (női hormonokkal injekciózták) járt. A matematikus ez utóbbit választotta. Turinget ne sokkal később holtan találták a lakásában egy félig megevett, ciánnal átitatott alma társaságában. Soha nem derült ki, hogy öngyilkosság vagy gyilkosság történt-e.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek