Angliában örökségvédelmi listára került a Bletchley Parkban lévő nevezetes C blokk, ahol Alan Turing vezetésével törték fel a német kódokat. Turing nem sokkal később rejtélyesen meghalt, miután a brit kormány kémiailag kasztrálta. 2012-öt Angliában Alan Turing-évvé nyilvánították.
A Londontól 80 kilométerre északnyugatra lévő Bletchley Parkban a kőházak és a közelükben álló fabarakkok is meglehetősen rossz állapotban álltak évtizedeken át a háború után. A sérült tetőn befolyt az esővíz, a gaz felverte a környéküket. Pedig ezekben dolgoztak a tudósok, a kémelhárítók és számos polgári alkalmazott Alan Turing matematikus vezetésével, akinek sikerült megfejteni a németek által feltörhetetlennek hitt Enigmát.
Az épületeket 1987-ig használták különböző képzésekre, ezért kisebb átépítéseken estek át, azóta azonban üresen álltak romlásnak indulva. Nemrégiben el akarták a barakkokat bontani, hogy helyükön építkezzenek. Civil szervezetek kampányának köszönhetően azonban sikerült a tervet megakadályozni, most pedig örökségvédelmi listára helyezni.
A Bletchley Parkban folyó munkának óriási szerepe volt a szövetségesek győzelmében, de ezenkívül Bletchley Park volt a helyszíne az információs korszak kezdeteinek és ez volt a szülőhelye a modern információs technológiának – mondta az angol kulturális örökségvédelmi miniszter indoklásában.
A Bletchley Parkot még leromlott állapotában is 140 000 érdeklődő kereste fel tavaly. A felújítások hamarosan megkezdődnek és 2014-ben már múzeumként szeretnék átadni a látogatóknak. A képeken fenn egy Enigma-gép, középen az egyik fabarakk mostanában, lenn Alan Turing.
Karosszékben: Nagyon idekívánkozik a zseniális Turing tragikus élete és rejtélyes halála is. 2009-ben a brit kormány bocsánatot kért azért, hogy kémiailag kasztrálta. Turing homoszexuális volt, ami – ma már döbbenetes módon – Angliában az 50-es években betegségnek számított. Mikor egy lakásbetörés miatt Turing feljelentést tett 1952-ben a rendőrségen, hamar kiderült, hogy barátja bűnrészes volt, valamint az is, hogy intim kapcsolatban állt ezzel a bizonyos baráttal. Ez olyan bűnnek számított, amiért börtönbe kerülhetett volna, vagy kémiailag kasztrálhatták volna (női hormonokkal injekciózták). A matematikus ez utóbbit választotta. Turinget 1954-ben holtan találták a lakásában egy félig megevett, ciánnal átitatott alma társaságában. Soha nem derült ki, hogy furcsa öngyilkosság vagy gyilkosság áldozata lett-e a fiatal tudós. Mindenesetre a 2012. évet az éppen 100 éve született matematikus tiszteletére Angliában Alan Turing-évvé nyilvánították.
Ez is érdekes:
Karl Marx a foci-VB könyvhalmában
Utolsó kommentek