Priscilla katakombájában az újonnan restaurált freskókról sokan azt állítják, papnőket ábrázolnak. A Vatikán szerint ez csak képzelgés.
A római Via Salaria alatt kacskaringósan, több szinten futó 13 kilométer hosszú katakombában a 2-4. század között temetkeztek a kora keresztények. A falakat freskókkal díszítették, amelyek közül sok nőket ábrázol.
Az úgynevezett Lefátyolozott Hölgy sírjában lévő freskó egy nőt ábrázol, aki karjait széttárja, akárcsak a miséző papok.
A katakomba olasz nyelvű honlapján az áll, hogy a hölgy liturgikus öltözetet visel, az angol nyelvű honlapról azonban a liturgikus szó már hiányzik – írja a Reuters. A nőn egy stóla is látható, ugyanolyan, amilyent a papok viselnek. Egy másik teremben, az úgynevezett Görög kápolnában a freskón egy csoport nő látható, akik egy asztal körül ülnek, karjaikat ők is széttárják, mint a miséző papok.
A papnők engedélyezéséért létrejött szervezetek, például az Organizations promoting a female priesthood, a Women's Ordination Conference vagy az Association of Roman Catholic Woman Priests, azt állítják, a jelenetek igazolják, hogy a kora kereszténység idején léteztek keresztény papnők. Ám a Vatikán elutasítja ezt az értelmezést. Teljesen alaptalan, szenzációhajhász feltételezés – mondta erről Barbara Mazzei, a Pontifical Commission on Sacred Archaeology munkatársa a Reutersnek.
Fabrizio Bisconti, a vatikáni vallási régészeti örökség felügyelője a Reutersnek azt nyilatkozta, a kitárt karú nő valójában egy halott nőt ábrázol, aki már a Paradicsomba jutott, a nők az asztal körül pedig egy temetési szertartás mozzanatát ábrázolhatja.
Képek: papnő a freskón, a katakomba, Mária a kis Jézussal (Reuters)
Karosszékben: A Priscilla-katakomba nevét feltehetően arról a Priscilláról kapta, aki Acilius konzul felesége volt. Acilius az 1. században kereszténnyé lett, ezért Domitianus császár oroszlán elé dobatta. A katakombában található az eddig ismert legkorábbi, 3. századi Mária-ábrázolás és több mártíron kívül két pápát, Marcellinust és I. Marcellt is odatemették, ezért a Priscilla-katakombát az ókorban a Katakombák királynőjének nevezték.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek