Friedrich Engels klubjára bukkantak, amikor Manchesterben a Grafén Intézet épületét alapozták.
Megtalálták azt a klubot, amelyet más németekkel együtt a 22 éves Friedrich Engels látogatott, amikor Manchesterben, az apja gyárában kellett dolgoznia 1842-től.
A németek által a 19. században alapított Albert Klub, akkor került elő, amikor a Nemzeti Grafén Intézet alapjait ásták ki.
Engels a munkások életkörülményeiről szerzett manchesteri tapasztalatai alapján írta meg 1845-ben A munkásosztály helyzete Angliában című híres könyvét.
Három évvel később pedig, 1848-ban Karl Marx mellett társzerzője lett a Kommunista Kiáltványnak.
A grafén jelenleg a legvékonyabb, legerősebb, legvezetőképesebb nanotechnológiai alapanyag. Keményebb a gyémántnál, jobb elektromos vezető a réznél, és rugalmasabb a guminál.
Kosztya Novoszjolov professzor, aki a grafén felfedezéséért 2010-ben Nobel-díjat kapott, s akinek az irányítása alatt épül az intézet, a DailyMailnek elmondta, szeretné, ha az új épületbe beépítenék a klub régészeti feltárása során talált néhány leletet, az Ipari Forradalom eme váratlan és becses emlékeit például egy épen előkerült mosogatót.
Diana Hampson, a Manchester University munkatársa szerint a lelőhely régészeti szempontból nem jelentős, történeti aspektusai azonban annál érdekesebbek. A kezdeteket, az Ipari Forradalmat köti össze a legmodernebb technológiával.
A klubot Viktória királynő német származású férje, Albert herceg alapította az angol textiliparban érdekelt középosztálybeli németeknek.
Képek: fenn Engels, középen a professzor a mosogatóval, lenn a professzor a Grafén Intézet helyén, DailyMail
Karosszékben: Engels nemcsak az Albert klubot látogatta Manchesterben. Volt egy titkos élete is a városban. Különböző panziókban álnéven élt együtt egyik munkásnőjével, az ír Mary Burnsszel, aki megmutatta neki a munkások nyomorúságos életét. Kutatók szerint Mary nélkül sohasem született volna meg A munkásosztály helyzete Angliában c. könyv. Engels azonban soha nem vette feleségül a nőt alacsony társadalmi rangja miatt. Mary 1863-ban 40 évesen meghalt. Ekkor Engels Mary húgával, Lizzyvel élt tovább, aki Marx felesége szerint nem tudott írni és olvasni, de nagyon jólelkű volt. Mary és Lizzy szoros kapcsolatot ápolt a független ír köztársaság kikiáltásáért küzdő Feniannal, amelynek tagjai gyakran megfordultak Engels házában.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek