A sas szájában kígyó tekergőzik, a Jó legyőzte a Gonoszt.
Londonban egy hotel építkezésén a Minories streeten, közel a Towerhez római kori, 1-2. századi sas-szobrot találtak a Museum of London munkatársai.
A sasok és kígyók ábrázolása az ókori Rómában nem volt ritkaság, mégis a szobornak a legközelebbi párhuzama Jordániából származik.
A sas, mint a Jó harca a kígyó, a Gonosz ellen szimbóluma jól ismert római kori temetkezési környezetben és valóban, forrásokból úgy tudni, hogy az építkezés környékén volt egy nagyobb római temető.
A csodálatosan jó állapotban megmaradt szobor feltehetően egykor egy magas rangú római mauzóleumában állt, erre utal alapjainak régészeti környezete, az időjárás okozta jellegzetes kopás hiánya és az, hogy a hátoldala kidolgozatlan - írják a kutatók a MOLA honlapján.
A szoborral feltehetően Jupiter - akit szintén gyakran ábrázoltak sasként és ebben az időben igen kedvelt istenség volt - védelmébe ajánlották a halottat, de jelezték azt is, milyen vagyonos volt és hogy családja halála után is megőrzi emlékét – mondta el a Daily Mailnek Michael Marshall, a MOLA szakértője.
A csodálatos kidolgozottságú, 65 cm magas, 55 cm széles mészkőszobrot helybéli mester készíthette, még ma is jól látszik a sas csőrében vonagló kígyó kétágú nyelve és a sas gazdag tollazata.
A környéken dolgozott egy híres romai-brit szobrásziskola, de alkotásaikból mára csak kevés és nagyon töredékes darab maradt fenn.
A római korban a sasokat gyakran ábrázolták úgy, amint a római uralkodók lelkét a túlvilágra repítik.
A festetlen szobor olyan jó állapotban maradt meg, hogy tisztítás után ki is állították a Museum of Londonban.
Képek: MOLA, Enciclopaedia Britannica
Karosszékben: A sas, mint a levegő ura, szinte minden vallásnak, még a sámánizmusnak is totemállata volt. A római Londiniumot (a név inkább kelta eredetű) 43-ban alapították Britannia fővárosaként, az V. században folyamatosan támadták germán törzsek, anglik, szászok, jütök, sok gazdag római elmenekült, végül a század végére az egykori nagyváros rommá vált, elnéptelenedett és nem is lakta senki 200 éven át, akkor angolszászok telepedtek be.
Ez is érdekes:
Betlehemet Afrikában találták meg
Utolsó kommentek