A szigetlakók nem halat ettek, hanem patkányt, aminek a források szerint a húsa ízletes.
Kutatók 41, a szigeten feltárt emberi csontváz fogainak dentinjében fellelt nitrogén- és szénizotópokat elemezték.
Ez adta az ötletet, hogy megvizsgálják, mit ettek haláluk előtt a szigetlakók, ezért összevetették a kapott izotópértékeket a szigeten talált állati csontmaradványokban mértekkel.
A kapott eredményekből a szénizotópos méréseknek köszönhetően még azt is meg tudták állapítani, hogy időben hogyan változtak táplálkozási szokásaik.
Kiderült, hogy a szigetlakók megtelepedésük (1200 körül) utáni első évszázadokban elsősorban polinéz patkányt (Rattus exulanst), kiorét ettek. Ez valamivel kisebb, mint az Európában ismert patkányfajok és néprajzi feljegyzések szerint ízletes a húsuk.
Vizsgálatunk azt mutatta, hogy főként a szárazföldön található élelmet, a patkányon kívül jamgyökeret, édesburgonyát, és banánt ettek – nyilatkozta Amy Commendador, az Idaho Museum of Natural History munkatársa, kutatásvezető a LiveScience-nek.
A kutatókat főleg az lepte meg, hogy kiderült, a szigetlakók alig ettek halat. Ennek okait egyelőre csak találgatják, lehetséges, hogy a sziget domborzati viszonyai állnak a háttérben, mivel az északi rész meredek sziklákban végződik, ami nem kedvez a halászatnak, ráadásul a kutatók szerint a patkányt, mint tápanyagforrást, nem szabad alábecsülni és megfogni is könnyebb lehetett, mint halászni.
Később azonban megfigyelhető, hogy egy szűkebb réteg több halat kezdett enni. Ezek a „halevők” talán a szigetnek olyan részén éltek, ahol könnyebb volt a halászat, de az is lehet, hogy a különlegesebbnek számító halétel a kiváltságos rétegnek, a politikai és gazdasági hatalmat birtoklóknak járt, afféle rangjelző lett – mondta el Commendador a LiveScience-nek.
Karosszékben: Arra az érdekes egybeesésre, hogy a rejtélyes húsvét-szigeti szobrok sem a tenger felé, hanem a szárazföld felé néznek, Commendador azt válaszolta, hogy szerinte az csak a véletlen műve lehet, a szobrok feltehetően azért néznek a sziget felé, mert így az ősök őrködnek a leszármazottak felett.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek