Arca elé helyezett maszkkal fedett 2000 éves csontvázat találtak a törökországi Kütahyában.
A római kori maszk valamilyen szertartás, feltehetően Dionüszosz istennek hódoló temetési rituálé részeként kerülhetett a holttestre – mondta el Elif Özer kutatásvezető, a Pamukkale Régészeti Egyetem munkatársa az Anadolu török hírügynökségnek.
Hasonló maszkokat használtak az ókori Rómában is.
Az agyagmaszk és főleg az eddig előkerült leletek, köztük az egykori színház területén egy Medúzafej, a Pergamoni szobrász-iskola hatását tükrözik. Készítőjük valószínűleg Pergamonban tanult és magával vitte a romantikus szenvedélyeket visszatükröző, a patetikus, magasztos heroizmust kedvelő, a tomboló érzelmeket ábrázoló stílust.
A nekropoliszt és a római kori város maradványait 2011 óta tárják fel.
Kütahya, az ókori Aizanoi fénykorát a római korban élte, a várost akkoriban 80 000-en lakták, színháza 15 000 nézőt tudott befogadni. Zeusznak szentelt temploma Anatólia egyik legjobb állapotban megmaradt római temploma. A városnak a római korban öt hídja volt, ezek közül kettő ma is használatban van.
Képek: fenn a maszk előkerülésekor, lenn a Medúzafej (Pamukkale Régészeti Egyetem)
Karosszékben: Igen érdekes történet fűződik a feltárásokhoz. Miként Két hajótörés, egy híd című posztban írtam, egy gazdag török vállalkozó túlélt egy hajótörést, ezért hálából helyreállíttatja azt a 2. századi hidat, amelyet egy római kereskedő építtetett a városban akkor, amikor túlélt egy hajótörést.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek