A szobor arccal lefelé feküdt a földben.
A törökországi Antiochia ad Cragumban, a Földközi-tenger partján találták meg azt az életnagyságú márványszoborfejet, amely Aphroditét, a szépség és szerelem istennőjét ábrázolja.
A városka olyan rejtett öblök mellett fekszik, ahol egykor azok a kilikiai kalózok leltek rendszeresen menedékre, akik többek között Julius Caesart is elrabolták Kr. e. 75 körül váltságdíj reményében.
A kalózok uralmának a Római Birodalom terjeszkedése vetett véget, miután elérték ezt a területet is.
A várost hivatalosan Nero császár (Kr. u. 37-68) uralma idején alapították.
A fejre a világon eddig előkerült legnagyobb római mozaikpadló közelében bukkantak rá.
A csodálatos, geometriai mintákkal gazdagon díszített, 150 négyzetméteres márványmozaik-padló egy fürdő előtti tér burkolta volt.
Eddig a kutatók úgy vélték, hogy a mai Törökország déli része annyira periféria volt a Római Birodalomban, hogy Róma kulturális hatása már alig-alig ért el oda.
Ám az Aphrodité-szobortöredék jelenléte egy olyan kicsi városban, mint Antiochia ad Cragum arra utal, hogy ez korántsem volt így az I-II. században – nyilatkozta Michael Hoff, a Nebraska-Lincoln Egyetem munkatársa, ásatásvezető a LiveScience-nek.
Már feltártuk azokat a fülkéket, ahol ezek a szobrok egykor állhattak, de az ásatás elmúlt 8 évében eddig még egyet sem találtunk meg közülük. Aphrodité az első – mondta el Hoff a LiveScience-nek.
Képek: A szobortöredék, a mozaik, a fürdő a mozaikkal (University of Nebraska, Lincoln)
Karosszékben: Az ifjú Caesar éppen Rodoszra utazott, hogy retorikai tanulmányokat folytasson, amikor kilikiai kalózok elfogták és Pharmakosz-szigetére hurcolták, ahol 38 napig tartották fogva. 20 talentumot kértek érte, ő azonban azt mondta, hogy érte 50 talentumot is megadnak. Miután kiszabadult a fogságból, a kalózokat felkutatta, elfogatta, a náluk talált pénzt és kincseket elvette, majd keresztre feszíttette őket.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek