Csodálatos bronzgyűrűt találtak Észak-Szibériában, ám az ékszer nem nőnek, hanem medvének készült.
A 2000 éves gyűrű arról a medvekultuszról árul el részleteket, amelyet az itt élt hanti népesség, a magyarok közeli rokona, gyakorolt, és amelyről írásos emlékek nem maradtak fenn.
A Szalehárd közelében, az Ob-folyónál lévő Ust-Polui lelőhelyen talált, nagyon jó minőségű bronzból készült gyűrűn egy medve feje és mancsai láthatók.
A gyűrű azonban túl kicsi ahhoz, hogy nő vagy akár leányka viselhette volna, a legvalószínűbb az, hogy valamilyen, medvéhez köthető szertartás során húzták fel medvekaromra – mondta el Andrej Guszev, a szalehárdi Kutatóközpont munkatársa a Siberian Times-nak.
A kutatók úgy vélik, a finnugor hanti népek által szent állatnak tartott medve tiszteletére mutattak be szertartást, amelyen egy leölt medve karmát díszítették fel gyűrűvel, fejére kendőt helyeztek, és néhány napig így feküdt közöttük az állat. Legalábbis ilyen képek láthatók az Ust-Poluiban talált szentélyben, amelyet több törzs is szent helyként használt a Kr. e. 1. századtól a Kr. u. 3. századig.
Számtalan lelet került korábban már elő a lelőhelyről, köztük egy csontból kifaragott férfialak. Az arcán festett harci maszkot viselő harcos látszólag összekuporodva alszik, ám a kutatók azt gyanítják, a férfi inkább halott.
A lelőhelyet 1932-ben fedezték fel egy kikötő építésekor, az előkerült darabokat megmutatták az éppen Szalehárdban tartózkodó tehetséges fiatal leningrádi régésznek, Vasszilj Andrijánovnak, aki úgy vélte, tudományos szenzációra bukkantak.
Keresztülvitte, hogy engedélyezzék az ásatásokat és 1935-36 között legalább 18 000 fontos leletet tárt fel. A munkának korántsem értek a végére, amikor az orosz NKVD - a KGB elődje – letartóztatta a 32 éves Andrijánovot azzal a váddal, hogy belekeveredett a hírhedt Kirov-gyilkosságba, majd egyszerűen lelőtték. A feltárások a fiatal régész halálával leálltak és csak nemrégiben kezdődtek újra.
Szalehárdot, korábbi nevén Obdorszkot, Reguly Antal 1844-1845 telén kereste fel, amikor finnugor népek kutatására indított gyűjtőutat, majd az ő nyomdokait követve jutott el a városba Pápay József, a finnugor nyelvek és népek kutatója.
Képek: fenn a gyűrű, lenn: ül vagy halott a harcos? Legalul a fiatal régész (Siberian Times)
Karosszékben: Az 1930-as években a leningrádi pártszervezet elnöke, Kirov népszerűsége egyre nőtt, s lassanként Sztálin vetélytársat látott benne. Arra kérte Kirovot 1934-ben, hogy utazzon Leningrádból Moszkvába és dolgozzon mellette, de ezt Kirov visszautasította. Még az év decemberében a Szmolnijban lelőtték. A hivatalos vizsgálatok szerint egy Torckij vezette összeesküvés áldozata lett. A Kirov-gyilkosság milliókat érintő tisztogatásokat indított el. Ám nagyon valószínűen a gyilkosságot maga Sztálin rendelte el.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek