Az aprócska, vésett kődarabok 5000 évesek és táblásjáték bábui voltak. Ezek az egyik legrégebbi bizonyítékai az ember játékos kedvének.
A játékfigurákat török régészek találták meg egy bronzkori sírban a délkelet-törökországi Başur Höyükben.
A 49, más-más alakúra kialakított figurákat zöld, piros, kék, fekete és fehér színűre festették eredetileg.
Némelyik disznót, kutyát, piramist ábrázol, mások golyó alakúak, de találtunk kockát és három, kagylóból készült fehér bábut, amelyek tetején egy-egy fekete kődarab volt – mondta el Haluk Sağlamtimur, az izmiri Ege Egyetem munkatársa a Discovery Newsnak.
Sağlamtimur azt is elmondta, hogy hasonló darabokat fedeztek fel már korábban is az északkelet-szíriai Tell Brakban és Jemdet Nasrban, de azok izoláltan, külön-külön kerültek elő, ezért úgy gondolják, hogy számológombok voltak.
A mostani leletegyüttes azonban egy helyről együtt került elő, és nagyon úgy tűnik, hogy összefüggő darabok, valamilyen sakkszerű játék figurái lehettek.
Nyilván voltak a játéknak fakiegészítői is, de azok elporladtak az évezredek alatt. Most megpróbáljuk kitalálni, miként játszhattak velük - nyilatkozta Sağlamtimur a Discovery Newsnak. A kőbábúk alakja, száma és elhelyezkedése alapján úgy vélik, a játék 4-es számalapú.
A mai Başur Höyüket legalább 9000 éve lakják és Mezopotámia és Kelet-Anatólia közötti kereskedelmi útvonal mellett állt.
Sağlamtimur hangsúlyozta, a leletek alátámasztják az eddigi feltételezést, hogy a táblásjátékok használatát a Termékeny Félhold területén és Egyiptomban találták ki.
Képek: lenn a Tutankhamon sírjában talált szenet (rekonstrukció)
Karosszékben: Az eddig ismert legrégebbi táblásjáték, a Szenet szintén 5000 éves és Egyiptomban találták meg. Igen kedvelhették a nílusi birodalomban, mert több, különböző korú példánya is előkerült, de találtak belőle egyet Tutankhamun sírjában is. A másik ismert táblásjáték 4500 éves és Urban került elő. Az úgynevezett Uri húsznégyzetes táblajáték ma a British Museumban látható.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek