Elveszthette tulajdonosa azt a római kori aranygyűrűt, amit azért viselt, hogy megvédje a szemmel veréstől.
Horvát régészek különös, 3. századi gyűrűt találtak Vinkovciban, a római kori Cibaliában. Kétméteres mélységből került elő az ékszer, amelyre egy "szemet" erősítettek, amely szakértők szerint arra szolgált, hogy megóvja viselőjét az átkoktól.
A gyűrű közelében rengeteg 1-6. századi edénytöredéket is találtak.
A női gyűrűn egy egér látható, amint szőlőbe, a bőség és boldogság jelképébe harap, míg a szem az átok és a szerencsétlenség ellen véd.
A szemet üvegből vagy kőből illesztették a gyűrűhöz, ennek pontos anyagát később határozzák meg – mondta el Hrvoje Vulic, a Vinkovci Városi Múzeum igazgatója a Cibalia.infónak, majd azt is hozzátette, a gyűrű feltűnően kicsi, mégsem gyermek viselte, hiszen akkoriban az emberek jóval kisebbek voltak, mint manapság.
Alig egy évvel ezelőtt találtak a környéken 30 kilogrammnyi késő római kincsegyüttest. A Vinkovci vagy Cibaliae kincsnek elnevezett leletanyagban ezüstpoharak, ezüsttálak, evőeszközök és egyéb tárgyak voltak.
Képek: a gyűrű, lenn a Vinkovci Kincs (Vinkovci Városi Múzeum)
Karosszékben: A kelet-horvátországi, a Mohácstól mindössze 100 kilométerre délre eső Vinkovcit már az újkőkorban lakták. A római kori Colonia Aurelia Cibalaenek fejlett út- és csatornahálózata volt és két római császárt is adott a világnak, Valenst és I. Valentinianust. A 3. században a város püspökségi székhely lett, itt élt Szent Eusebius és Szent Polion.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek