Újabb vizsgálatok azt mutatják, nem középkori a nevezetes Torinói lepel, hanem jóval korábbi.
A hagyomány úgy tartja, hogy a Torinói székesegyházban őrzött lepelbe tekerték a keresztről levett halott Jézus testét, vagyis a lepel legalább 2000 éves.
Ezt a keltezést Giulio Fantinak, a Paduai Egyetem professzorának legfrissebb mérései is igazolják – állítja a professzor most megjelent könyvében, a Lepel csodájában (Il Mistero della Sindone) – írja a The Telegraph.
Fanti professzor infravörös és spektroszkópiás mérési vizsgálatnak vetette alá a leplet és azt találta, hogy Kr. e. 300-Kr. u. 400-ból származik, vagyis lehetett akár Jézus halotti leple is.
A manapság tudományosan legelfogadottabb álláspont szerint, amely azokon a szénizotópos méréseken alapul, amelyeket egymástól függetlenül Oxfordban, Zürichben és Arizonában végeztek el 1988-ban, a lepel 1260 és 1390 közötti.
Ám sokan úgy vélik, a múlt századi mérést megzavarta a lepel középkori kipótlása és az a tény, hogy valamikor a középkorban egy tűzvészben megsérült
.
Képek: fenn a lepel részlete, lenn Fanti professzor
Karosszékben: Újra fellángol tehát a talán soha nem nyugvó vita, mikor készült a lepel? Korától függetlenül az is rejtélyes, miként került rá a szakállas férfi arcának és testének lenyomata. Miként Giotto készítette a Torinói leplet című posztomban arról beszámoltam, Luciano Buso olasz restaurátor úgy hiszi, hogy Giotto festette rá, sőt azt is tudni véli, hogy 1315-ben, de van, aki szerint Michelangelo műve. Akárhogy is, a lepel a keresztény világ egyik legszentebb ereklyéje.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek