Anatolij Karpov sakknagymester, a Mona Lisa Alapítvány tagja különös portrét mutatott be. Azt állítja, szakértők igazolták, hogy az újabb Mona Lisa Leonardo műhelyében készült.
Az úgynevezett Isleworth Mona Lisa valamivel nagyobb festmény a Louvre-ban található eredetinél és Genfben őrzik egy bankban egy konzorcium tulajdonaként.
A tulajdonosok most bejelentették, ez Mona Lisa portréjának legeredetibb, első verziója.
Karpov az AP-nek elmondta, régóta vita folyik a mű eredetiségéről, éppen azért hozták létre a Mona Lisa Alapítványt, hogy szakértők bevonásával vizsgálják meg a képet és tegyenek pontot a vita végére.
Karpov szerint Az Isleworth Mona Lisa körülbelül 10 évvel a Louvre-ban látható festmény előtt, 1500 körül készült.
A képet Alessandro Vezzosi, a Leonardo szülőhelyén, Vinciben működő Museo Ideale igazgatója, és Carlo Pedretti, a California Egyetem munkatársa vizsgálta meg.
Az Isleworth Mona Lisát 1914-ben vásárolta meg a Somerset magángyűjteményből Hugh Blaker, aki a nyugat-londoni Isleworthben élt, innen kapta a festmény a nevét.
Szemben a Louvre-ban őrzött portréval, amelyet Leonardo fatáblára festett 1503-1519 között, ez a festmény vászonra készült, két oldalán oszlopok láthatók, a női alak mögött a táj pedig sematikusan ábrázolt. 1962-ben a portrét Henry Pulitzer műgyűjtő vásárolta meg, aki az arizonai Phoenixben rövid időre ki is állította egy galériában, majd barátnőjére hagyta. Az ő halála után vette meg mintegy 40 éve a konzorcium, aminek tagjai nem akarják nevüket felfedni.
Vezzosi és Pedretti azt vizsgálta, hogy a portré a mester műhelyében készült-e vagy egy későbbi másolat. Sokan ugyanis úgy vélik, hogy a 16. század végéről származó másolat. Miként Mona Lisa – Leonardo szerelmétől? című posztomban is beszámoltam arról, egy Pradóban találtható Mona Lisa-verzióról nemrégiben megállapították, hogy Leonardo műhelyében festették.
A mostani bejelentést azonban szakértők kétkedve fogadják, de Vezzosi és Pedretti még nem ismertette vizsgálati eredményeinek részleteit.
Képek. AP, lenn az eredeti festmény
Karosszékben: Martin Kemp, az Oxford Egyetem művészettörténész-professzora szerint valószínűtlen, hogy a festmény Leonardo műhelyében készült, egyszerűen azért, mert a professzor szerint annyira rossz a ruha, a haj, a háttér megfestése. Ráadásul Leonardo többnyire fára festett, vászonra szinte soha. Én úgy látom, szaporodnak a Mona Lisák.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek