A piros takaróval letakart gyönyörű nő úgy fekszik a kőpadon, mintha csak pihenne. Sírját útépítés előtti régészeti feltáráson találták meg.
Görögországban a Korinthoszt Patrasszal összekötő autópálya építési munkálatait megelőző feltárások során római kori sírra bukkantak – számol be a görög ΒHMA.
A stílusjegyek alapján a földalatti, 2,40 x 2,30 méteres sírkamrát a III. században készítették.
A kamrában két gazdagon díszített szarkofágot találtak, bennük egy-egy urnával.
Az egyik koporsó az idők során tönkrement, de a másik, amelyik a kamra közepén egy kőpadon feküdt, jó állapotban őrződött meg és a ráfestett képek alapján gyönyörű fiatal nő maradványai nyugszanak benne.
Az élethű portré nagy, csillogó szemű nőt ábrázol, gesztenyebarna haját divatosan rendezték el, száját élénkpirosra festették.
Az arany fülbevalót viselő nő koporsóját kőpadra fektették, amelyet úgy festettek meg, mintha sárga-, kék- és fehércsíkos vörös lepel fedné. Mindent úgy ábrázoltak, mintha a nő csak pihenne vörös takaróval fedett kőágyán.
A sírkamra falait is díszítették, a kőpad körül – nyilván az elhunyt családtagok részére kialakított – fülkék fölé kék girlandokat festettek, ezek felett egy egykor élénk színekben pompázó páva látható.
A sírkamra díszítésének stílusjegyei szokatlanok a mai Görögország területén, sok párhuzamot mutatnak azonban az egyiptomi Fajjúm-oázisban talált I-III. századi múmiák portréival.
Nikos Minos a Régészeti Tanács igazgatója a ΒHMA újságnak elmondta, a sírkamrát szeretnék egyben kiemelni és restaurálás után a Korinthosz közelében lévő régészeti parkban kiállítani.
Képek: ΒHMA/Central Archaeological Council, lenn:Fajjúm-múmiaportré
Karosszékben: A nő portréja valóban nagyon emlékezet a Fajjúm-múmiaportrékra, amelyek közül az elsőket a 19. század végén fedezték fel. Mára mintegy 900 olyan portrét hoztak napvilágra, amelyeket egyiptomi módra mumifikált holttestek szarkofágjára festettek a római korban. Ezek csodálatos, korábban nem ismert stílusú, élethű ábrázolások.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek