A pontosan 100 éve elsüllyedt óceánjáró sztorijával a mai napig bármit el lehet adni. Most megnyílt a Titanic Múzeum is.
Az óceánjáró tragédiája iránti érdeklődés 100 év után sem csökken.
Ezt a közönségigényt felismerve hozták létre a Titanic múzeumot Southamptonban, abban a városban, ahonnan a hajó végzetes útjára elindult.
A múzeum külső megjelenésében a Titanicra emlékeztet, de belső berendezésében is igyekszik felidézni a hajó egykori berendezését és hangulatát.
A kiállításon, amely április 10-től látogatható, s amelyen eredeti tárgyak és másolatok egyaránt láthatók, felidézik az áldozatok emlékét, de egybegyűjtötték a 100 év alatt létrejött szakirodalmat, valamint a tragédiát feldolgozó filmeket is, közöttük a világsikerű Titanicot és a legelsőt, az In Night and Ice című némafilmet, amely már néhány héttel a tragédia után elkészült.
Valóban, a Titanic-kereskedelem szinte az elsüllyedéssel egy időben elkezdődött. Németországban szinte azonnal elkezdték gyártani a fekete színű gyász-plüssmackókat az áldozatokkal való együttérzés jelképeként (meg persze a jó üzlet reményében). Olcsóbban lehetett hozzájutni az "in memoriam" képeslapokhoz. És a Titanic-biznisz azóta is prosperál.
Manapság már kapható a Titanic-sör, videojátékok, mosdódugó, Barbi baba és puzzle is. A "Gin és Titonic" jégkocka-formát így kínálják: süllyesszen el egyet közülük koktéljában!
A Titanic múzeum honlapja: http://www.seacitymuseum.co.uk/
Karosszékben: A Titanic – leletmentés vagy sírrablás? című posztomban írtam, hogy kincskeresők visznek minden mozdíthatót a Titanic-roncsból. Nagy felháborodást váltott ki, hogy már lemezeket tépnek le a hajótestről és azt árulják aukciókon. Legfrissebb hírek szerint végre UNESCO-védelem alá került a roncs, s remélhetőleg ezzel véget vetnek vagy legalábbis szigorúan ellenőrzik azt, hogy mit hoznak a felszínre a mélyben fekvő hajóról. Friss hír az is, hogy két
magyar is részt vesz a Titanichoz idén nyáron lemerülő nemzetközi expedícióban, amelynek során pontosan feltérképezik, milyen állapotban vannak jelenleg a maradványok.
Ez is érdekes:
A Hattusa Szfinx is hazatért
Utolsó kommentek