Felmentette a bíróság a hamisítás vádja alól azt az izraeli műkincskereskedőt, akit azzal vádoltak, hogy egy I. századi csontládára hamisíttatta a „Jakab, József fia, Jézus testvére” feliratot.
A hét éve tartó per lezárásakor a bíró arra hivatkozott, hogy nem lehetett egyértelműen megállapítani, hogy a csontládán lévő felirat hamisítvány-e. (Kr. e. 20 és Kr. u. 70 között a zsidók eltemetett halottaik elsődleges nyughelyét egy idő után felnyitották, s a csontokat kőládában, úgynevezett osszáriumban helyezték el véglegesen.)
A történet 10 éve kezdődött. André Lemaire, a Sorbonne héber és arámi nyelvek professzora szenzációs felfedezést jelentett be: megtalálták Jézus létezésének első régészeti bizonyítékát. „Az osszáriumnak nevezett mészkőládában, amit Izraelben találtak, Jakab csontjai pihenhettek. Erre utal a ládán lévő felirat: Jakab, József fia, Jézus testvére. Ez csodálatos” – írta a professzor a Biblical Archaeology Review-ban. (Jakabról, akit 62-ben halálra köveztek, Máté és Márk evangéliuma emlékezik meg, mint Jézus testvéréről, bár a katolikus egyház szerint Jézusnak nincs igazi testvére, Jakab József korábbi házasságából származhatott.)
Amint a felfedezést bejelentették, megkezdődött az ádáz tudományos vita a csontláda eredetiségét, illetve értelmezését illetően. Robert Eisenman, a Kalifornia Állami Egyetem régészprofesszora szerint az arámi nyelven írt szöveg - Ya'akov bar-Yosef akhui diYeshua - gyanúsan szépen, ámde nem egyenletesen van bevésve. A József fia részt mélyebben vésték be, mint a folytatást. A gyanú szerint a szöveg nem egy időben került egy eredeti, I. századi csontládára.
Régészek és bibliakutatók úgy vélték, hamisításról van szó és a gyanú Oded Golanra, arra a műkincskereskedőre terelődött, aki a csontládát állítólag 1970-ben vette meg egy kereskedőtől, majd több mint 30 év múlva jelentette be létezését. (1970-ben még nem voltak olyan szigorúak a műkincsek megszerzésére vonatkozó törvények Izraelben, mint manapság, ezzel Golan megkerülte, hogy ezért büntessék meg, mindazonáltal a bíróság a mostani perben műkincsek illegális birtoklásáért elmarasztalta Golant.)
A perben több mint 100 szakértőt hallgattak meg, de végül nem tudtak egyértelmű véleményt formálni. A bíróság úgy véli, folytatni kell a tudományos vizsgálatot, hogy egyértelmű véleményt lehessen megfogalmazni.
Képek: Középen Golan. Forrás: AFP
Karosszékben: Szakértők szerint a felirat – akár hamisítvány, akár nem – önmagában keveset bizonyít, mivel az I. században mind a három név nagyon gyakori volt Jeruzsálem környékén. Vonatkozhatott a felirat bármilyen családra. Szerintük azonban a bíróság határozatlansága nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a jövőben sorra „kerüljenek elő” kétes eredetű relikviák.
Ez is érdekes:
Valódi mészárlás
Utolsó kommentek