Több ezer szobortöredékből sikerült néhány életnagyságú kőharcost restaurálni régészeknek Szardínia szigetén. A kőharcosok Kr. e. 800 körül készültek, vagyis mintegy 600 évvel idősebbek a kínai agyaghadseregnél.
A szardíniai Mont’e Pramán talált kőhadsereg katonái az egyetlen ilyen jellegű, életnagyságú alkotások, amik Európában előkerültek, habár a katonák száma jóval kevesebb, mint kínai agyaghadseregé. Az eredeti 33 harcosból nyolc év munkájával sikerült 25-öt restaurálni – írja az ArcheoGuida.
A harcosokat eredetileg Szardínia Kr. e. 8. században elhunyt előkelő harcosainak a sírjára állíthatták. Talán a halottat jelképezték, vagy védték annak örök álmát. Néhány évszázaddal később azonban a karthágóiak elfoglalták Szardínia szigetét és a kutatók szerint ők voltak azok, akik több ezer darabra zúzták szét a kőharcosokat. Mintha csak az ellenállás és a sziget függetlenségének jelképei lennének, olyan dühvel verték darabokra a szobrokat.
Ezután a lelőhely emléke is feledésbe merült. A karthágóiak uralmát, Róma, majd a vandálok, Bizánc, az aragóniaiak, spanyolok, osztrákok, követték.
A több ezer kődarabot végre az 1970-es években találta meg, majd tárta fel Carlo Tronchetti. Két szobrot össze is tudott állítani, de a többivel nem boldogult.
A most összeállított kőhadsereget nyáron mutatják be a közönségnek a Cagliari Múzeumban.
A kőhadsereg ugyanahhoz a népességhez tartozik, amely a nurágokat, a Szardínia szigetén ma is látható kőerődöket állította. Képek: ArcheoGuida
Karosszékben: A lelőhelyen talált emberi csontokat is megvizsgálták és kiderült, hogy a harcos elit a szigeten meglehetősen szűk csoportból került ki, akik szívesen házasodtak egymás között. Szinte mindegyik halott rokoni kapcsolatban állt a másikkal. Megleptek ezek a kőharcosok, fogalmam sem volt arról, hogy Európában is létezik ilyen hadsereg.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek