Törvényszéki arcrekonstrukcióval elkészítették egy I. században Jeruzsálem környékén élt zsidó férfi arcát, hogy megmutassák, milyen lehetett Jézus.
Richard Neave, a Manchester Egyetem törvényszéki szakértő munkatársa izraeli régészektől az I. században Jeruzsálem környékén élt három fiatal férfi koponyáját kapta meg vizsgálatra.
Ezekről CT- és röntgenfelvételeket készítettek, számítógépes program segítségével megmérték a koponyák antropológiailag meghatározott pontjait, a csontszövetek vastagságát, hogy rekonstruálni tudják – többek között – például az izomszöveteket.
Szakértők szerint a koponya alapján maga az arcrekonstrukció viszonylag pontosan és könnyen elkészíthető, a csontmaradványok csak a színeket nem árulják el: milyen volt a szem, a haj, a bőr színe. Ehhez viszont segítséget nyújt a művelődéstörténet.
Korabeli ábrázolások és a mediterrán térség adta természeti környezet kapcsán úgy vélték, hogy a bőr és a szem színe inkább sötét volt, semmint világos, s ismerve a zsidó hagyományokat, szakállat is kellett viselnie.
A haj hosszát illetően – habár a legtöbb középkori ábrázolás hosszú hajú férfiként láttatja Jézust – a bibliaszakértők szerint inkább rövid, göndör haj jöhetett számításba.
Képforrás: BBC
Karosszékben: Természetesen az arcrekonstrukció nem Jézus Krisztust ábrázolja, hanem egy olyan zsidó vallásúnak született férfit, aki Jeruzsálem környékén élt az I. században. Lehet, hogy a három koponyából összegyúrt férfi hasonlított Jézus Krisztushoz, de persze az is lehet, hogy egyáltalán nem. Annyi mondható el, hogy ilyen küllemű fiatal férfi élt Jeruzsálemben az I. században. A képen Neave munka közben. Forrás: Manchester University
Ez is érdekes:
Ikonok az Égő Csipkebokorban
Utolsó kommentek