Széthordták Líbiában a Bengházi Kincset. Az Unesco azonnali vizsgálatot sürget.
Az Interpol bejelentette, hogy 2011. május 25-én, mintegy három hónappal azután, hogy a lázadó erők elfoglalták Bengházit, eltűnt egy bank páncélterméből a Bengházi Kincs. A hatalmas értékű kincslelet napvilágra kerülése után kalandos utakat tett meg, de soha nem állították őket ki sehol. Úgy tűnik, most már nem is fogják.
A hellenisztikus és római kori kincsleletet két nagy ládában tárolták. Létezésükről néhány kutatón kívül szinte senki nem tudott. Május 25-én a két ládát – nem tudni, kinek a parancsára – elszállították egy másik bankba. A kettőből azonban csak egy érkezett meg. Eltűnt 7281 arany-, ezüst- és bronzérme, 306 ékszer és 43 egyéb ókori tárgy, köztük szobrok. A hatóságok úgy vélik, fosztogatók nyitották fel a ládákat, és az értékesebb, könnyebben eladható tárgyakat kiemelték, a többit átpakolták egy ládába, és elvitték az új helyére. Vagyis nem egyben vették ki, hanem széthordták a darabokat, így szinte reménytelen, hogy valaha még egyszer össze lehessen ezeket gyűjteni. A kincslelet tehát már akkor eltűnt, amikor a líbiai régészek azt jelentették be hivatalosan, hogy a régészeti értékek megmenekültek.
Olvasd el: Líbia - megvédték a lelőhelyeket
A rendkívüli Bengházi Kincset a Bengházi keleti részén lévő Kürénében, Afrika legnagyobb hellenisztikus lelőhelyén találták meg 1917-ben, amikor az ország olasz fennhatóság alá tartozott. A legszebb darabok állítólag a kürénéi Artemis-templomból kerültek elő.
A Bengházi Kincs úgy látszik, az első perctől el volt átkozva. A második világháborúban, 1942-ben, amikor a szövetségesek közeledtek Líbiához, az olasz régészek összecsomagolták a kincset és Rómába szállították. 1944-ben Cremonába vitték a harcok elől, majd Val Brentánába. A háború után visszavitték Rómába. Ám 1961-ben vissza kellett szolgáltatniuk Líbiának, ahol megint csak nem állították ki a tárgyakat, hanem lajstromba vették őket, ám tárgyfotókat nem tettek melléjük, majd két ládában bezárták a bank páncéltermébe.
A legfrissebb jelentések szerint a kincs több érmét és egyéb tárgyát az egyiptomi műkincspiacon látták, de arról is érkeznek hírek, hogy a kincs egyes darabjai a máris virágzó líbiai illegális műkincspiacon tűntek fel. Mivel azonban tárgyfotók nem készültek a Bengházi Kincsről és kiállítva sem volt, nagyon nehéz lesz bizonyítani, hogy a melyek a Bengházi Kincs darabjai.
Karosszékben: Érthetetlen, hogy miért tartották évekig elzárva ezeket az értékeket. Most aztán már tényleg soha senki nem fogja őket egyben látni. Az sem volt teljesen hihető, hogy a régészeti értékekhez nem nyúlt senki a zavargások alatt, amikor ezeknek óriási keletjük és értékük van a nagyvilágban.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek