Hanoi új városrészének építése során két, több száz éves sírt és a közelükben egy egykorú kutat találtak az építők, akik értesítették a régészeket.
A két sír 2 méter mélységből került elő. A nagyobbik 4,7 méter hosszú, 2 méter széles és legmagasabb pontja is 2 méter. A kisebb 3,9 méter hosszú, 1,2 méter széles, legmagasabb pontja 1 méter. A kupola alakú, és ősi motívumokkal díszített téglából rakott két sírt párhuzamosan egymás mellé építették.
A nagyobbik sírból, amely Kr. u. 100-200 körül épülhetett, mintegy 30, a kisebbikből, amely a IV-VI. században készült, öt sírmelléklet került elő, köztük kilenc rozsdás szög, amely a koporsókból eshetett ki, néhány megpörkölődött rizsszem, ám az eltemetett halottak csontjainak és a koporsómaradványoknak nyomuk sincs a sírokban. A legértékesebb darab egy csodálatosan szép, kakas formájú edény
Nguyen Lan Cuong, a Vietnami Régészeti Intézet professzora a VietNamNet Bridge-nek elmondta, a sírokat kínai stílusban emelték, de a halott vietnami lehetett. A professzor biztos abban, hogy a felfedezéskor sok tárgy eltűnt a sírokból, így lehetetlen megállapítani, kiket temettek el bennük.
Cuong professzor szerint a sírok alatt egy egész ősi falu lapulhat, ám míg más országokban az ilyen leleteket körbekerítik, restaurálják és bemutatják a nagyközönségnek, addig itt az építkezést továbbfolytatják. Nem változtatnak a nyomvonalon.
Fotók: VNE
Utolsó kommentek