Becslések szerint a rakomány 500 millió-1 milliárd eurót ér. Finnország és Oroszország azt állítja, hogy felszínre tudja hozni a kincset rejtő szkúnert, de melyikük tegye?
A Vrouw (Frau) Maria szkúnert 1999-ben találták meg finn felségvizeken 41 méteres mélységben. Az arannyal, ezüsttel, bronzszobrokkal, finom porcelánnal és holland festők festményeivel megrakodott holland vitorlás 1771-ben süllyedt el egy viharban az akkori Svédország partjainál.
A Vrouw Maria Nagy Katalin cárnő megbízásából Amszterdamban vásárolt kincsekkel hajózott Oroszország felé, az ezüst-, arany- és porcelánritkaságokat, valamint 27 holland mester festményét a cárnő abba a művészeti gyűjteményébe szánta, ami aztán a szentpétervári Ermitázs Múzeum alapját képezte. A cárnő – a vitorlás elsüllyedését meghallván – maga is küldött expedíciókat a hajó és rakomány felkutatására, de nem járt sikerrel.
A tenger mélyére süllyedt vitorlást végül 1999-ben találta meg egy finn kutató csoport – méghozzá igen jó állapotban. Ráadásul levéltári kutatásokból időközben sikerült kinyomozni, pontosan milyen festményekről van szó, Kiderült, hogy Hendrick Van Balen, Gerard ter Borch, Jan Van Goen, Gabriel Metsu, Gerard Dou (Rembrandt tanítványa) festményei áznak a vízben. Ám azt is tudni lehet, hogy a pótolhatatlan remekműveket gondosan becsomagolták, viasszal lezárt ólomdobozban rakták fel őket a hajóra, ezért lehetséges, hogy még megmenthetők. Képek: a Vrouw Maria a tenger mélyén és rekonstrukciós rajza (fenn). Forrás: The National Board of Antiquities
Artyem Taraszov, a Vrouw Maria felszínre hozatalát célzó oroszországi program vezetője 2008-ban azt ígérte, hogy a hajót 2010-re felszínre hozzák, ám mind ez ideig ez nem valósult meg. Habár mindenki aggódik a kincsvadászok miatt, a felszínre hozatalt nem segíti, hogy Finnország és Oroszország nem tud megegyezni a tulajdonjogot illetően. 1771-ben a holland hajó svéd vizeken süllyedt el Nagy Katalin cárnő tulajdonát szállítva. A hajó azonban mostanra már finn felségvízben van és a finn törvények szerint, ha egy hajóroncs több mint 100 éve finn felségterületen fekszik, akkor az az ország tulajdonát képezi. (Finnország ugyan 1917-től független, de 1809-ben a területet elszakította Oroszország Svédországtól és Finnországnak autonómiát adott.) Kép: ehhez hasonló festmények áznak a vízben. Gerard Dou: Holland háziasszony
Karosszékben: Nem teljesen világos ellőttem, hogy ilyen irdatlan összeg esetében miért nem lehet egyezséget kötni. De nyilván a kérdés politikai háttere jóval bonyolultabb ennél. Így viszont a műkincspiac darabonként fokozatosan gyarapodik, a két ország meg nem kap semmit. Gézának üzenem, mégiscsak kellene az a búvárfelszerelés.
Ez is érdekes:
Majdnem 100 évig készült, darabját 250 000 forintért árulják. Mi az?
Utolsó kommentek