A 23 000 éves mészkőszobrocska illeszkedik azon Vénusz-társai sorába, amelyek Oroszországtól Franciaországig egész Európából kerültek elő és senki nem tudja, mit ábrázolnak.
Az amiens-i paleolitikus lelőhelyen kőpengéket és csonteszközöket kerestek, amikor mintegy húsz mészkőtöredékre lettek figyelmesek, amelyek alakja nem látszott természetesnek. Úgy tűnt, a darabokat emberkéz formálta. Amikor elkezdtük összerakni, legnagyobb meglepetésünkre egy Vénusz alakja bontakozott ki – mondta el az AFP-nek Nicole Phoyu-Yedid kutatásvezető.
A 12 cm magas szobrocska mellei és feneke hangsúlyosak, karjai és feje kisebbek és kevésbé kidolgozottak, vagyis mindenben megfelel Vénusz-társainak, amelyekből eddig mintegy 200-at találtak meg Európa-szerte.
A Willendorfi Vénusz
A paleolitkori Vénuszok (cca. 35 000-11 500 év) fizikai ábrázolása hasonló, telt idomú nők nagy fenékkel, mellel, hassal, combbal, a fej többnyire kicsi vagy akár hiányzik is, csak úgy, mint az alsó lábszárak és a karok. Némelyik olyan, mintha terhes lenne, másokon ez nem fedezhető fel.
Hohle Fels-i Vénusz
Több értelmezés is született arról, hogy mit, vagy kit ábrázolnak, legtöbben úgy vélik, termékenységi istenségek, mások szerint önarcképek, játékok, egykor létezett nők portréi vagy pornográf szobrok. Feltehetően sohasem fogjuk minden kétséget kizáróan megtudni, mit ábrázolnak – írja az Ancient Origins
A Lúdvári Vénusz
Karosszékben: Az eddig előkerült legrégebbi, 35 000 éves Vénusz-szobrocskára a németországi Hohle Felsben akadtak 2008-ban. A legismertebb pedig minden bizonnyal a 24 000-22 000 éves Willendorfi Vénusz, amelyet a magyar Szombathy József régész talált meg 1908-ban Alsó-Ausztriában. Miként a Megfejtették a Vénusz három titkát c. posztban írtam, eredetileg vörösre színezték és nem helyben készült, hanem odavitték. Nálunk a legidősebb Vénusz a neolitikumból származik. A mintegy 8000 éves úgynevezett Lúdvári Vénuszt Trogmayer Ottó találta meg.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek