Még mindig csak találgatják, hogyan került Szibériába az európai lovagok kardja.
Rettegett/Rettenetes Iván
A középkori kardot véletlenül találták meg 1975-ben a novoszibirszki körzetben egy fa alatt. Ehhez hasonló még soha nem került elő Szibériában.
A kutatók eddig nem tudták megfejteni a kard titkát, most azonban új elmélettel álltak elő. Rettegett Iváné lehetett a fegyver és ajándékként került Szibériába annak meghódításakor.
Azonban még a kutatók szerint is sok a kérdőjel. Annyi bizonyos, hogy a gyönyörű, vésetekkel díszített kardot a 12-13. században Közép-Európában készítették feltehetően valahol a Rajna-völgyben, mielőtt svéd területre került volna, ahol ezüst kézvédőt tettek rá és északi rúnajeleket véstek bele.
A kard mindkét oldalán vannak ilyen írásjelek és úgy tűnik, mintha rövidítések lennének. A kalligráfia, a betűk írásképe mindenképpen tanult mesterre vall - mondta el Vjacseszlav Mologyin régész, a kard megtalálója és a kutatások vezetője a Siberian Times-nak.
A rúnajelekkel leírt szöveg latin nyelvű: N[omine] M[atris] N[ostri] S[alva]t[ORis] Et[eRni] D[omini] S[alvatoRis] E[teRni], C[hRis]t[us] Ih[esus] C[hRis]t[us]. Vagyis: Örök Megváltónk, Örök Urunk és Megmentőnk, Krisztus Jézus Krisztus anyja nevében.
A másik oldalon látható szöveg nehezebben olvasható, de az első 'NOMENE' tisztán látszik és segít a továbbiak értelmezésében: 'N[omine] O[mnipotentis]. M[ateR]. E[teRni] N[omin]e', vagyis a Mindenható nevében. Isten anyja. Az Örök nevében.
Egyelőre nem világos, hogyan került Szibériába a kard, talán kereskedelmi áruként vagy hadi zsákmányként, most azonban az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy a legendás Ivan Kolcov vitte magával Szibéria meghódításakor Rettenetes Iván megbízásából a 16. század második felében.
A kardot egy fa alatt találták alig 3 km-re attól a helytől, ahol feltételezések szerint Kolcovot megölték 1583-ban a szibériai Kucsum kán elleni csatában. A cári csapatokat Jermak Tyimofejevics vezette 1583-ban, és habár Kolcov elesett, Jermak legyőzte a kánt. Dicsősége nem tartott sokáig 1585-ben egy éjszaka Kucsum megtámadta alvó embereit és lekaszabolta őket, a menekülő Jermak állítólag vízbe fulladt.
Hogy a hatalmas csillogó kard hogyan került a fa tövébe, azt csak találgatják. Mologyin szerint Kolcov menekült lován üldözői elől, és a fánál zuhant le lováról kezében a karddal.
Mologyin elmondta, a hihetetlenül jó állapotban megőrződött, 1 m hosszú vaskardot jól láthatóan nem rejtették el szándékosan, nem temették be, az úthoz közel, mindössze 3-5 cm-es mélységben feküdt.
Az ilyen kardokat nem nagyon használták Oroszországban vagy Ázsiában, tipikusan európai lovagok fegyvere volt.
Karosszékben: Rettegett Iván ellentmondásos személyiség volt, rengeteg embert megölt, köztük saját fiát, a trónörököst is. De feltett szándéka volt, hogy Oroszországot megerősíti és közelíti Európához. Olyannyira paranoiás volt, hogy még az is felmerült benne, hogy lemond és I. Erzsébet Angliájában húzza meg magát. Végül minden oroszok cárjaként halt meg 1584-ben. (A cári címet is ő vette fel először jelezve, hogy a bizánci császár örökösének tekinti magát.). Nekem nem világos, hogy a cári ajándékot miért használta volna Kolcov saját fegyverként a csatában.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek