A festő a 15. században nem tudhatta, hogy freskójával egyszer megmenti városát. Most a kép vár megmentőre.
Aldous Huxley az 1920-as években a toszkán kisvárosba, a Firenzétől 100 km-re délre lévő Sansepolcróba is eltévedt, ahol legnagyobb meglepetésére az egykori városháza, most már múzeum falán megpillantotta Krisztus feltámadását. A freskó annyira elbűvölte, hogy a világ legnagyszerűbb képének nevezte.
Majd negyedszázaddal később egy fiatal Huxley-rajongó brit katona nem bombáztatta le az olasz városkát, mert emlékezett arra, hogy ott őrzik a legcsodálatosabb művet. Tony Clarke addig halogatta a város bombázására kiadott parancs végrehajtását, amíg a németek kivonultak, így nem kellett lerombolni Sansepolcrót benne a freskóval.
Tony Clarke
Nem ez volt azonban Piero della Francesca freskójának, a Krisztus feltámadásának az első csodás megmenekülése. Az 1700-as években értéktelennek minősítve lemeszelték, ám egy idő után a mész kezdett leperegni a freskóról felfedve a Feltámadást.
Most újra megmentőre vár az alkotás. Az évszázadok során rárakódott piszok és a nedvesség ugyanis kikezdte és állaga rohamos romlásnak indult. Pereg róla a festék és jócskán elszíneződött – írja a Reuters.
A pénzügyi megszorítások miatt azonban Olaszországnak nincs anyagi lehetősége a restaurálásra, ezért a város magánforrást vonna be. Aldo Osti, olasz üzletember a költségek felét, 200 000 eurót biztosít a munkálatokra. A magántőke bevonása a kulturális örökség megőrzésébe sok országban ismert, de Olaszországban, ahol az állam a kulturális örökség kizárólagos letéteményesének tekinti magát, szinte ismeretlen. Az ország nehéz gazdasági helyzete miatt azonban most változtatni kényszerülnek ezen a gyakorlaton – a Feltámadás nagy szerencséjére.
Della Francesca Krisztus feltámadását valamikor 1450 és 1465 között festette szülővárosa városházájának falára. A festmény az alvó római katonák között a sírból feltámadt, komor tekintetű Krisztust ábrázolja egy koporsó mellett állva.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek