Ez olvasható a több mint 200 km hosszú katakomba bejáratánál, amely állítólag 6 millió párizsi csontjait őrzi - és ahová a városi katafilek járnak.
A bányaművelés alól felhagyott kőbányák város alatt futó alagútrendszerét először azok kezdték el használni, akik nem akarták megfizetni a városba való megérkezéskor a vámot, csakhamar azonban már bűnözők és csempészek is felfedezték.
A 18. században azonban a hatóságok, amikor felismerték, hogy a gondatlanul eltemetett bomló testek milyen veszélyt jelentenek a közegészségügyre, úgy döntöttek, hogy a párizsi túlzsúfolt temetőkből ide hordják át a csontokat. Azt mondták, a helyzet annyira tarthatatlan volt, hogy a bor is megecetesedett, és a tej megsavanyodott – mondta el az AFP-nek Sylvie Robin kurátor.
Nem sokkal később pedig megnyitották a hátborzongató látványosságot a kíváncsiak előtt is Párizs déli részén, Denfert-Rochereauban.
A bejáratnál három nyelven írták ki a figyelmeztetést: a hely felkavaró lehet érzékeny idegrendszerűek és gyerekek számára. Az alagutakban a falak mentén végig a plafonig emberi csontok vannak felhalmozva, a séta ezek között vezet, habár a több mint 200 km-es alagútnak csak kis részét nyitották meg a látogatók előtt – mondta el Valerie Guillaume múzeumigazgató az AFP-nek. Az alagútrendszer Párizs nagy részét behálózza, ám a katakomba-megnevezés helytelen, mivel ezek nem római kori sírok, hanem felhagyott bányajáratok.
Párizsban lassanként kialakult egy mai napig létező réteg, a katafilek, akik a járatokba az izgalom kedvéért járnak le, ezt ugyan törvény tiltja 1955 óta, de megállítani nem tudták a titkos összejövetelek, hátborzongató partik, felfedező utak megrendezését, így aztán az 1990-es években speciális rendőri egységet állítottak fel, és azóta olykor horrorisztikus üldözések folynak a csontok között.
2003 forró nyarán pedig az alagút új hasznosítást nyert, amikor a párizsiak hűsölni mentek le az állandóan 15 Celsius-fokos hőmérsékletű alagútrendszerbe.
Karosszékben: Sok város őriz ilyen különös katakombákat. Mint A kislány múmiája nyitogatja a szemét? c. posztban írtam, Palermóban például a Kapucinus-kolostor katakombáiban 8000 mumifikált tetem található, köztük a világ legjobban megőrzött múmiája, Rosalia.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek