Hidegháború folyik a Krím rendkívüli szkíta és szarmata kincseiért. Az ukrán-orosz párharcba beszállt Hollandia is. Most lezárták a vitát.
Több száz, felbecsülhetetlen értékű, 13 millió euróért biztosított 2200 éves szarmata és szkíta kincset kölcsönöztek ukrán és krími múzeumokból arra a kiállításra, amely még januárban nyílt meg előbb Bonnban, majd az amszterdami Allard Pierson Múzeumban. A több tízezer látogatót vonzó, nagy sikerű kiállítás augusztus 31-én bezárt, de a kiállításra kölcsön kapott tárgyak közül Hollandia még mindig nem adott vissza 565 darabot. A kialakult háborús helyzet miatt ugyanis nem tudja, kinek adja vissza azokat: Ukrajnának, a krími múzeumoknak vagy tartsa magánál?
Augusztus 31-én ukrán küldöttség érkezett Hollandiába, hogy a kölcsönzött tárgyakat visszavigye Kijevbe, de csak 19 darabot kaptak meg, amelyek kijevi múzeumból származtak.
A kijevi Történelmi Kincsek Múzeum igazgatónője, Ljudmila Sztrokova azonban ragaszkodott ahhoz, hogy minden tárgyat Kijevbe kell visszaküldeni, nem az oroszok által megszállva tartott Krímbe. A kölcsönszerződést ugyanis az Ukrán Kulturális Minisztérium írta alá, mivel a tárgyak Ukrajna tulajdonát képezik – írja a Kyiv Post.
Ám megjelent Hollandiában Valentyina Mordvincseva, krími régész, a kiállítás egyik kurátora is és amellett érvelt, hogy a kincseket a krími múzeumokba kell visszaszállítani. Minden más megoldás szerinte növelné a feszültséget a régióban.
Ekkor Oroszország ügyvédeket küldött Amszterdamba, hogy segítsenek a vitát lezárni. A Volkskrant idézi az orosz kulturális miniszter, Vlagyimir Megyinszkij szavait, aki elfogadta, hogy a krími gyűjtemény néhány darabja ukrán tulajdon, majd hangsúlyozta: a többi tárgy esetében az ügyvédek "megvédik érdekeinket, ha a jogi vitára kerül sor, de reméljük, a dolgok nem fajulnak odáig".
Sztrokova azonban emlékeztetett arra, hogy számos, a középkori Kijevi Ruszból származó kincs éppen moszkvai múzeumokban van, holott nyilvánvalóan Kijev a tulajdonos.
Most az Allard Pierson Múzeum ügyvédei úgy döntöttek, lezárják a vitát és a kölcsönző múzeumoknak küldik vissza a tárgyakat.
Habár Hollandia nem ismeri el a Krímet Oroszország részeként, az Allard Pierson Múzeum az Amszterdami Egyetem független intézménye és a Hágai egyezménynek a háborús konfliktus esetére előírt megállapításaihoz tartja magát. Ennek értelmében az emberiség közös tulajdonát képező kulturális javakat mindenkinek védeni kell, és az őrzési helyükről nem vihetik el.
Karosszékben: Négy krími gyűjtemény kölcsönzött tárgyakat a kiállításra, köztük a szimferopoli Tavrida Központi Múzeum 132 darabot 163 925 eurós biztosítással. Sajnos azonban – a rendelkezések ellenére - háborús időkben a kulturális javak hajlamosak elhagyni őrzési helyüket.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek