A 9000 éve élt Kennewick Ember maradványait 1996-ban találták meg, azóta heves viták tárgya.
Most könyvben (Kennewick Man: The Scientific Investigation of an Ancient American Skeleton) foglalták össze a kutatók, amit eddig megtudtak a Kolumbia-folyó völgyében meghalt férfiról. Fókavadász lehetett, aki nagy távolságokon vándorolt, halálakor számos sebet begyűjtött már, öt bordája eltört, s ezek nem gyógyultak meg rendesen, csípőjébe kőlövedék ágyazódott, koponyáján két sérülés hagyott maradandó nyomot, vállízülete erősen torzult a sok dárdahajítástól.
Kennewick Ember azonban távolról érkezett halála helyszínére, a mai Alaszkából vagy az Aleut-szigetekről, de nem kizárt az sem, hogy Ázsiából.
A kutatások azt igazolták, hogy a férfi nem élt hosszabb ideje halála helyszínén, felnőtt kora nagy részét a Csendes-óceán északi partjánál tölthette, ahol fő élelméül szolgáló tengeri emlősökre vadászott. Nagyon könnyen megeshet azonban az is, hogy valójában Ázsiában élt és a Bering-szoroson át került halála helyszínére. A mai ember még mindig nagyon nehezen akarja elfogadni a tényt, hogy távoli őseink igen mobilisak voltak és hatalmas területeket voltak képesek bejárni – mondta el a Washington Postnak Richard Jantz, a Tennessee Egyetem professzora.
Kennewick Ember koponyája nagy és keskeny volt kiugró arckoponyával, egyáltalán nem viselte magán a ma a halála helyszínén élő bennszülött népesség antropológiai vonásait.
Ugyanakkor sok kérdést még mindig nem tudnak megválaszolni a tudósok. Nem tudni például, hány évesen halt meg. Úgy vélik, 40-50 éves lehetett, de ezt a datálást csak további vizsgálatok erősíthetik meg. Feltehetően egy 20-40 fős csoportnak volt a tagja, és bizonyosan erős ember volt, mivel képes volt számos, fájdalmas sérülésével kemény munkát végezni és túlélni egy olyan súlyos sebesülést, hogy kőhegy fúródott a csípőjébe. A baleset vagy támadás még fiatal korában történhetett és valaki nagyon gondosan ápolhatta, hogy életben maradt.
Képek: a Kennewick Ember rekonstrukciója, maradványai
Karosszékben: Kennewick Ember még számos titkot rejt, nem ismert például halála pontos oka sem. A heves viták oka, hogy a megtalálása helyszínén élő bennszülött népesség úgy véli, Kennewick Ember az ő ősük, márpedig hitük szerint el kell temetni, hogy békében nyugodhasson. Ezért pert indítottak, a kutatók persze tiltakoznak és nem győzik hangsúlyozni, kizárt a genetikai kapcsolat.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek