A boros kupából feltehetően egy borozgatáson ittak, majd a vidám társaság bekarcolta a neveket.
A Kr. e. 5. századi kupát egy szegény ember sírjában találták meg Athén északi részén 12 darabra törve.
A darabok összeillesztetése után fedezték fel a bekarcolt "Periklész" nevet az egyik fül alatt öt másik férfinévvel együtt.
A kutatók "99%-ig" biztosak abban, hogy a Periklész név a nagy athéni államférfit, politikust és hadvezért, a városállam klasszikus korának nagy egyéniségét jelöli. A jól láthatóan életkor szerint csoportosított nevek közül egy bizonyos Ariphron Periklész idősebb bátyját jelzi.
Az Ariphron rendkívül ritka név volt az ókorban. A két név együttes megjelenése pedig szinte teljesen biztosan a két fivért jelöli. Periklész a húszas éveiben járt, amikor barátaival találkozott.
Feltehetően már nagyon jó hangulatban voltak, amikor a neveket bekarcolták, mivel Periklész nevét jól láthatóan elvétették, majd javították – mondta el Angelos Matthaiou, a Görög Epigráfiai Társaság titkára a Kathimerininek.
A kupát ezután egy bizonyos Drapetisznek (görögül Menekültnek) ajándékozták, aki talán rabszolga vagy a taverna tulajdonosa volt – mondta el Galini Daskalaki régész.
Ironikus módon a leletet a Spárta utcában találták meg. Spárta Athén nagy ellenfele volt és a Peloponnészoszi háborúkban Periklész is vezetett ellenük az athéni hadsereget.
Képek: a kupa a bekarcolt nevekkel, Periklész
Karosszékben: Periklész (Kr. e. 495-Kr . e. 429) az athéni demokrácia egyik úttörője, amit annyira védett, hogy kritikusai populistának nevezték. Támogatta az irodalmat és a művészeteket, neki köszönhető, hogy Athén az ókori Görögország kulturális és oktatási központjává lett. A perzsák által lerombolt várost újjáépíttette, köztük az Akropolisz máig fennmaradt épületeit, így a Parthenónt is. Pestisjárványban halt meg, miután nem sokkal korábban ugyanabban a járványban meghalt két fia és nővére is.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek