Osztrák régészek két évvel ezelőtt légi felvételek tanulmányozásakor szenzációs felfedezésre bukkantak. Rohonc (Rechnitz) közelében kör alakú árkokat vettek észre.
Szakértők a Kőszegtől mintegy 14 kilométerre nyugatra eső lelőhely helyszíni vizsgálatai után úgy vélik, a neolitikum idejéből származó, mintegy 7000 éves lelőhely egykor hatalmas naptárként és rituális helyszínként is szolgált.
Először úgy vélték, egy kör alakú építményt találtak, amelyet facölöpökkel vehettek egykor körbe. A légi felvételek alaposabb tanulmányozásakor azonban kiderült, hogy legalább két koncentrikus kör állt egykoron, amelyek közül az egyik árkolása 4 méter mély is lehetett – mondta el Klaus Löcker régész az ORF-nek. Az árkokon belül álltak a védőfalak, amelyeknek több bejárata is volt.
Eddig történészek úgy tudták, hogy a mai Rohoncot/Rechnitzet 2500 éve kelták lakták, most azonban világossá vált, hogy már jóval korábban, legalább 7000 éve benépesítették.
A körök értelmén sokáig tanakodtak, mostanra egyetértenek abban, hogy naptárként és rituálék helyszíneként szolgált nagyjában úgy, mint az angliai Stonehenge, ám annál a burgenlandi mintegy 2500 évvel idősebb – mondta el Franz Sauer régész az ORF-nek.
Hogy miért pont ezt a helyet választották távoli őseink, az egyelőre rejtély, találtak hasonló árokrendszert már Bajorországban, de Burgenlandban most először.
Az ilyen köröket mindig enyhén lejtős domboldalra emelték, hogy tiszta kilátás nyíljon az égitestekre – mondta el Sauer.
Képek: az alsó-ausztriai heldenbergi körök rekonstrukciója, a körök a légi felvételen, a Rohonczi codex
Karosszékben: Rohonc neve számunkra a Rohonczi codex révén ismert igazán. A rejtélyes kézirat szövegét a mai napig nem sikerült senkinek megfejteni. Van, aki úgy véli, értelmetlen zagyvaság az egész. Tény, hogy Rohoncról került a Magyar Tudományos Akadémia birtokába 1838–39-ben, amikor gróf Batthyány Gusztáv a rohonci kastély egész könyvtárát az akadémiának adományozta. A magyar kutatók többsége az erdélyi származású műgyűjtő, Literáti Nemes Sámuel (1796–1842) hamisítványának vélik.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek