Elérhetővé tették a nyilvánosság számára a Mitrohin-archívumot, amely a Szovjetuniónak dolgozó titkos ügynökökről szól, megadva nevüket, tevékenységüket, sőt jellemzésüket is.
Az archívumban mintegy 200 brit KGB-ügynök neve olvasható, köztük a Cambridge-i Ötök közül kettőé: Guy Burgessé és Donald Macleané. (A Cambridge-i Ötök, akik közé Kim Philby is tartozott, Cambridge-ben tanuló diákok, fiatal kutatók voltak, és az 1930-as években kezdtek a Szovjetuniónak kémkedni.)
Az archívumban Guy Burgessről az áll, hogy “állandóan részeg”, sőt, egy ízben egy kocsmából kitántorogva a járdán szórta szét a nem sokkal korábban a Külügyminisztériumból ellopott titkos iratokat. Donald Macleanről szintén megjegyzik, hogy alkoholista, mértéktelenül zabál és mosdatlan szájú. Ráadásul fecsegő. Egy tivornyán elmondta szeretőjének és a bátyjának, hogy a KGB-nek dolgozik, őrületbe kergetve ezzel tartótisztjét.
A dokumentum szerzői többször figyelmeztették Moszkvát, hogy ezekre az emberekre nem szabad titkot bízni. Mindazonáltal Burgess több mint 389 dokumentumot adott át a KGB elődjének csak 1945 első hat hónapjában.
Az archívumból az is kiderült, milyen magas hivatali posztokat töltöttek be a Szovjetuniónak dolgozó kémek Britanniában a 2. világháború és a hidegháború alatt.
A dokumentumok szinte az összes brit ügynökről sötét képet festenek, egyedül a „Kolhozból érkezett Kémet”, Melita Norwoodot méltatják – írja az Independent.
Amikor a Mitrohin archívum felfedte, hogy kémkedett, az akkor már Bexleyheathben élő nyugdíjas nő kereken visszautasította, hogy bocsánatot kérjen. 1937 és 1971 között adott át információkat a szovjeteknek, amikor egy nukleáris technológiákat kutató brit cégnél dolgozott titkárnőként. 11 éven át havi 20 fontot kapott a szovjetektől, és amikor 1979-ben nagyobb jutalmat ajánlottak neki, visszautasította.
Egy másik kémet is dicsértek a Mitrohin-dokumentumok, de ő olyan jól leplezte magát, hogy máig nem tudni valódi nevét, de még azt sem, hogy férfi vagy nő volt-e.
Megdöbbentő dolgok derülnek ki a Mitrohin-archívumból, de mind közül a legérdekesebb történet talán éppen Mitrohiné.
1972-ben a KGB úgy döntött, hogy fontos dokumentumokat új helyre költöztet. A munkával egy magas rangú tisztet, Vaszilij Mitrohint bízták meg, aki akkor már több mint húsz éve dolgozott a KGB-nek. A férfi 12 éven át gondosan katalogizálta az iratokat – és mindjárt le is másolta mindet egy iskolai füzetbe magának is. Így gyarapodott szépen a Mitrohin-archívum.
Amikor 1984-ben 62 évesen nyugdíjba ment, a Szovjetunióból kiábrándult férfi ki akarta juttatni a füzeteket, de nem tudta, hogyan tegye. Amikor a Szovjetunió szétesett, a határok némileg szabadabbakká váltak, Mitrohin tehát 1992-ben elutazott Rigába, csavargónak maszkírozta magát, a dokumentumokat pedig piszkos fehérnemű közé rejtette, hegy ne keltsen feltűnést a határon.
Előbb az amerikai követségen próbálkozott, de mivel ők nem hittek neki, besétált a brit követségre - írja az Independent. Végül Mitrohin házából összesen 25 000 dokumentumot menekítettek ki, majd Nagy-Britanniába csempészték a férfit és családját is.
Képek: Mitrohin mint csavargó a rigai követségen és az egyik füzet, Guy Burgess, Donald Maclean, Melita Norwood
Ez is érdekes:
Hol van Kleopátra meggyilkolt húga?
Utolsó kommentek