Az Atomember szobájába készülnek belépni.
A mára lezárt Hanford Nukleáris Bázison 1976-ban egy technikus óriási adag sugárzást kapott, Harold McCluskeyből így lett "Atomember".
A 64 éves McCluskey az egyik szobában egy zárt üvegtartályba kesztyűben benyúlva dolgozott, amikor kémiai reakció indult be, a tartály szétrobbant és a férfi a valaha elszenvedett legnagyobb ameríciumsugárzást, a megengedett érték 500-szorosát szenvedte el.
A Washington állam közepén lévő Hanfordban nukleáris fegyverek készítéséhez használtak plutóniumot, a szobában pedig a plutóniumból nyerték vissza az ameríciumot.
A csupa vér férfit azonnal a fertőtlenítő központba szállították, de annyira forró volt a teste, és annyira sugárzott, hogy acéltartályba tették és távirányítással mozgatták.
A következő öt hónapban apró üvegszilánkok tömegét és éles fémdarabokat szedtek ki a testéből.
Naponta háromszor mosták le, a víz és a felhasznált több ezer törülköző mind nukleáris hulladék lett. 600 cink DTPA-injekciót kapott, ami segítette a radioaktív anyag kiürülését a szervezetéből, de akkor még kísérleti gyógyszernek számított.
Egy év múlva teste sugárzása 80%-kal csökkent, és hazaengedték, de persze soha nem gyógyult meg. Megbetegedett a veséje, négy szívinfarktusa volt, szürkehályoggal műtötték, majd szaruhártya-átültetésen esett át.
A barátai kerülték, míg hivatalosan nem közölték, hogy veszélytelen a vele való érintkezés, de az élete már nem volt a régi.
Sem vadászni, sem horgászni nem tudott többé, állandó orvosi felügyelet alatt át. Koszorúér-betegségben halt meg 1987-ben 75 évesen.
A baleset óta McCluskey Teremnek elnevezett szobát nagyrészt lezárva tartották az elmúlt 38 évben, most azt tervezik, hogy megtisztítják.
A sugárzás az eltelt években lecsökkent annyira, hogy speciális felszereléssel be lehet menni – mondta el Geoff Tyree szóvívó az AP-nek.
A termet tisztítás után 2016-ban lebontják.
Képek: a baleset rekonstrukciója (fantáziarajz), a lezárt terem, az Atomember, Hanford
Karosszékben: Gondolom, szegény férfi a sugárszennyezés gyógyításának kikísérletezésében is óriási szolgálatot tett.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek