A madridi trinitáriusok kolostorának padlója alatt sejtik a Don Quijote írójának, Miguel de Cervantesnek földi maradványait.
Fernando Prado történész a Reutersnek elmondta, az 1547-ben született Cervantes ugyanazon év ugyanazon hetében hunyt el, mint a tőle északabbra élő drámaszerző, William Shakespeare. Utolsó kívánsága az volt, hogy Madridban a trinitáriusok kolostorában (Convento de San Ildefonso de las Trinitarias Descalzas) temessék el, annak a rendnek a konventjébe, amely több év fogság után kiváltotta a mórok fogságából. A kolostor ma is áll, ám többször is átépítették és nem tudni, hol nyugszik az író.
Ha sikerül megtalálni a csontokat, nem lesz nehéz az azonosítás, mivel Cervantes bal karja olyan súlyosan megsérült az 1571. évi lepantói csatában, hogy a keze megbénult és 45 éven át nem tudta használni. A karon az izmok elsorvadtak és ez csontelváltozást is okozott. Ha ez a helyen, ahol olyan kevés ember van eltemetve, egynél több olyan 50 évesnél idősebb férfi tetemét találjuk meg, akinek a bal karja sérült és a mellkasán lőfegyver okozta elváltozás látható, megeszem a bibliámat – mondta Prado a Reutersnek.
A modern regény megteremtőjeként számon tartott és ma is nagy népszerűségnek örvendő író szegényen halt meg Madridban, habár műveit már életében több nyelvre lefordították és számos helyen kiadták. A források szerint április 22-én halt meg, másnap eltemették a kolostorban, de a pontos helyet már akkor sem jelölték meg vagy nem maradt fenn ez az adat.
Egy logikusnak tetsző helyet jelöltünk ki kutatási területként – mondta el Francisco Etxeberria törvényszéki antropológus a Reutersnek.
A földradar azt persze nem tudja megmutatni, hogy az író maradványai vannak-e a padlózat alatt, de azt igen, hogy van-e temetkezési hely adott ponton. A terület feltárása után következik a régészek és az antropológusok nyomozása – mondta el Luis Avial, a radar kezelője.
Prado szerint a kutatási költségek 100 000 eurót (31 millió Ft-t) tesznek ki. Ha megtalálják Cervantes sírját, táblával jelölik a pontos helyet – a turisták és irodalomkedvelők örömére.
A kolostorban ma is él néhány apáca.
Képek: középen a kolostor, lenn az író portréja röviddel a Don Qijote első kiadása után
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek