Ma már a legtöbb történész elfogadja, hogy a történeti Jézus valóban létezett, de nagyon nehéz szétválasztani a legendát a valóságtól. A LiveScience 5 megválaszolatlan kérdést gyűjtött össze.
1. Mikor született? Habár december 25-én ünnepeljük születésnapját, nem ezen a napon született, de nem biztos születésének éve sem. Jelenleg Kr. e. 7 és Kr. e. 2 közé teszik az évet.
2008-ban a csillagász, Dave Reneke amellett érvelt, hogy a Jézus születésével kapcsolatban említett Betlehemi csillag a Vénusz és a Jupiter együttállása lehetett, ez a ritka esemény pedig a Jézus születési körüli időszakban egyszer, Kr. e. 2. június 17-én következett be.
Mások azonban amellett érvelnek, hogy a Betlehemi csillag a Szaturnusz-Jupiter együttállása és az Kr. e. 7 októberében történt. De legtöbben egyetértenek abban, hogy a Bibliában említett nyájaikra vigyázó pásztorok télen nem őrizhették állataikat.
2. Nős volt? Néhány bibliaszakértő ma úgy gondolja, Jézus felesége volt Mária Magdaléna. A Nag Hammádiban talált Fülöp evangéliumában egyértelműen olvasható a következő szövegrész: „Három nő kísérte mindig az Urat: anyja, Mária és nővére, és Magdaléna, akit társának nevezett”.
A nemrégiben előkerült Jézus felesége evangéliuma, (Valódi a Jézus felesége evangélium c. posztban írtam róla) a következő szöveg olvasható: "Jézus azt mondta nekik, Feleségem...”.
3. Járt a vízen? Kutatók legújabban nem tartják elképzelhetetlennek. Egy szokatlan hideg légáram következtében a Galileai-tenger befagyhatott annyira, hogy egy lebegő jégfoltra állhatott a víz szélén.
4. Mikor halt meg? A hagyomány úgy tudja, a keresztre feszítés után órákra eltűnt a nap, elsötétült az ég. Csillagászok szerint ez teljes napfogyatkozás esetén történhetett meg, s ez 29-ben, illetve 33-ban következett be, s valóban órákra elsötétült az ég.
5. Jézus testét a Torinói lepelbe tekerték? A katolikus egyház hivatalosan nem foglal állást az ereklye ügyében, de a hívők eredetinek fogadják el a Torinói katedrálisban őrzött gyolcsot. Szénizotópos mérések azonban egyértelműen 1260-1390 közé teszik keletkezési idejét. Sokan azonban úgy vélik, a lepel középkori restaurálása során került idegen anyag a gyolcsra, s az zavarta meg a mérési eredményeket, legújabban pedig egy kutató úgy vélekedett, hogy egy földrengés során kerülhetett idegen anyag a lepelre, s ez okozza a zavart.
Képek: A Torinói leplen látható férfi arcának rekonstrukciója, a Nag Hammadi-lelet egy része
Karosszékben: 1945-ben a dél-egyiptomi Nag Hammádi közelében, nem messze Luxortól a helybéliek jó termőföldet kerestek, amikor régi papiruszokra találtak. Egy részüket tüzelőanyagnak használták el, más részüket az illegális műkincspiacon próbálták eladni. Így kerültek elő a gnosztikusok, a kereszténység egyik irányzatának 4. században lemásolt iratai. A 13 papiruszkódex 51 mű 1130 oldalát tartalmazza. Az evangéliumok, levelek, filozófiai értekezések túlnyomó többsége kopt nyelvű és valószínűleg görögből fordították.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek