A hosszúkás arcú, kezében fegyvert tartó sámánszobrocska jól szolgálta megbízóit. A sír az eltemetés óta érintetlen.
A colimabeli Villa de Alvarez-i 1500 éves síraknába a mexikói National Institute of Anthropology and History (INAH) régészei léptek be először.
Ez kivételes lehetőséget teremt a tudományos kutatásra, minthogy a terület legtöbb aknasírját környékbeli műkincstolvajok már rég kifosztották és eközben megbolygatták - mondta el az INAH munkatársa, Marco Zavaleta Lucido kutatásvezető az ArtDailynek.
A közelben nemrég egy 35 férfi és nő, valamint 3 gyerek maradványait rejtő, Krisztus születése és Kr. u. 400 között használt temetőt tártak fel, s amikor a régészek három lapos követ elmozdítottak, feltűnt a függőleges akna bejárata. A sírépítmény valamikor Krisztus születése és Kr. u. 500 között készült, a falak mellől egy vagy két személy csontjai kerültek elő, akiket korábban temethettek az aknába, majd egy másik temetés kedvéért a csontokat félretolták - mondta el az ArtDailynek Rosa Maria Flores Ramirez antropológus.
Ezt a fontosabb eltemetést kicsivel lejjebb fedezték fel, a halottat gondosan a hátára fektetve helyezték el. Sokan úgy vélik, hogy az aknasírokat az ősök tiszteletére emelték, s a törzs fontos személyeit temették oda.Ezt támasztja alá a tény, hogy a most felfedezett, minden bizonnyal egy család tagjainak épített sírba gazdag sírmellékletet - például hét különböző méretű edényt - helyeztek el. A legkülönlegesebb azonban az igazi ritkaság, a mintegy 50 cm magas sámánszobor, amelyet tudatosan állítottak a bejárathoz, hogy őrizze a halottak nyugalmát.
Képek: INAH
Karosszékben: A terület a közeli Colima-vulkánról kapta a nevét, amelynek kitöréseit a 16. századtól jegyzik fel. Az eddig ismert legnagyobb kitörés 1913-ban következett be, ennek során 300 méter átmérőjű kráter keletkezett, s még 700 km-rel távolabb is hamuesőt okozott. Tavaly a vulkán hamufelhőt bocsátott ki, ami négy falut belepett.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek