Egy kanadai amatőr kincsvadász fémdetektorával különleges kincset talált: egy 16. századi angol shillinget.
A nyugat-kanadai Vancouver-szigeten előkerült 435 éves érme alátámasztani látszik azt az elméletet, hogy az angol kalóz, kalandor és felfedező, Sir Francis Drake titokban eljutott a mai Kanada eme legnyugatibb részére két évszázaddal azelőtt, hogy spanyol tengerészek „hivatalosan” is a földjére léptek volna.
A történeti források szerint spanyolok voltak az első európaiak, akik a mai Kanada Brit Kolumbia területére kiléptek 1774-ben, majd őket követte 4 évvel később a Brit Királyi Tengerészet kapitánya, James Cook. Ám most egy pénzérme megdönteni látszik ezt a véleményt.
Bruce Campbell azért kezdte el a fémdetektoros műkincsvadászatot, mert miután nyugdíjba ment, meghízott és eltompult az állandó tévénézéstől. De az eszébe sem jutott, hogy felfedezése ilyen ádáz vitákat szabadít el.
Számos történész véli úgy ugyanis, hogy az 1551-1553 között – VIII. Henrik fia, Erzsébet féltestvére, VI. Eduárd rövid uralkodása alatt – vert érme nyilvánvaló bizonyítéka annak, amit sok összeesküvés-hívő is állít, tudniillik, hogy Sir Francis Drake ilyen messze északig felhajózott 1579-es kaliforniai expedíciója során, amikor a nevezetes északnyugati átjárót kereste. A világ azért nem tud Drake felfedezéséről - állítják -, mert azt titkolnia kellett I. Erzsébet királynő parancsára, aki semmilyen információt sem akart kiszivárogtatni ellenlábasainak, a spanyoloknak.
Akkoriban a spanyol felfedezők Kaliforniától délebbre mozogtak, Kaliforniát ugyanis nem tartották elég érdekesnek.
Samuel Bawlf, az úgynevezett Drake-elmélet vezető teoretikusa az AFP-nek elmondta, az érem alátámasztja azt a nézetet, hogy az angolok érkeztek először a mai Brit Kolumbia területére. Korábban már előkerült két másik lelet is, egy 1571-ben vert és Victoriában megtalált, illetve egy Tudor-kori, Quadra-szigetén megtalált érme.
Drake, akinek titokban kellett tartania felfedezését, azért adta az érméket a bennszülötteknek találkozásukkor, hogy így jelezze az utána érkező európaiaknak, hogy Anglia már felfedezte ezt a területet – mondta el Bawlf az AFP-nek.
A Royal British Columbia Múzeum kurátora, Grant Keddie azonban szkeptikus Bawlf véleményével kapcsolatban. Szerinte kevés bizonyíték áll rendelkezésére és azok sem meggyőzőek. Az érmék kerülhettek a területre kereskedelem vagy egyszerű véletlen folytán is. Drake feljegyzései pedig a 17. században egy londoni tűzvészben elégtek. Ám ha egyszer mégis hitelt érdemlően bebizonyosodna Bawlf állítása, az igen nagy kavarodást okozhatna Kanada és az USA kapcsolatában, mivel a két ország között lévő államhatárt az európai gyarmatosítás alapján jelölték ki 1818-ban a 49. szélességi kör mentén – mondta el Keddie az AFP-nek.
Képek: fenn Sir Francis Drake, az érme (AFP), I. Erzsébet királynő
Karosszékben: Az északnyugati átjáró Kanada északi partjai mentén a Jeges-tengeren át köti össze az Atlanti- és a Csendes-óceán vizeit. A 15. századtól az európai gyarmatosítók – főleg az angolok, illetve hollandok franciák – számos expedíciót indítottak, hogy találjanak egy Észak-Amerikát nyugatról és északról megkerülő, a spanyoloktól és a portugáloktól független tengeri útvonalat. A keresés rengeteg tragédiával járt, a legismertebb ezek közül Sir John Franklin 1845-ös útja. Végül az átjáró nagy részét a Franklin felkutatására indított expedíciók térképezték fel. Elsőként Amundsen hajózott át az átjárón 1906-ban.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek