A londoni múzeumban eddig porosodó és csak most megvizsgált mintegy 40, 25-35 év közötti férfi erőszak áldozata lett.
Az előkerült koponyákon a halál beállta előtti koponyatörés, tompa tárgy okozta fejsérülés, lefejezés és éles fegyver okozta sérülés látható – mondta el Rebecca Redfern, a Museum of London munkatársa a LiveScience-nek.
A koponyamaradványokra még 1988-ban találtak egy építkezés során, de mivel a sok építkezés során rengeteg lelet kerül elő, ezeket csak elraktározták és elfelejtették.
Redfernt most azzal bízták meg, hogy vizsgálja át az elraktározott tárgyakat.
Eredetileg Redfern és kollégája, Heather Bonney, a londoni Natural History Museum munkatársa úgy vélte, hogy a csontokat a közeli temetőből mosta ki egy áradás. De a legtöbb temetőben különböző korú embereket temetnek el, ráadásul ezek a halottak fiatalok voltak jól látható sérülésekkel. A maradványok mellett talált edénytöredékek korát szénizotópos mérések Kr. u. 120 és 160 közé tették, vagyis ekkor haltak meg a fiatalemberek.
További vizsgálatokkal azt is kiderítették, hogy sekély sírba dobálták a koponyákat egy cipőkészítő műhelye mögött.
A halottak kora és a sérülések arra utalnak, hogy a férfiak gladiátorok, kivégzett bűnözők vagy hadifoglyok voltak.
A római kori Britanniában általános volt, hogy a fejvadászok „trófeákat” gyűjtöttek a hadifoglyok közül: például a Hadrianus falra sorban ki voltak tűzve ellenséges katonák fejei.
A római harcosok a barbárokat nem tekintették embernek, félig állatnak tartották őket – mondta el Redfern a LiveScience-nek. Vagyis a rómaiak ironikus módon a barbárok levágott fejeit szemlélték, mint katonai erejük és fejlettebb civilizációjuk jelképeit.
A bűnözőket és a gladiátorokat szintén lefejezték valószínűleg a közeli amfiteátrumban a közönség brutális szórakoztatására.
A kutatók úgy vélik, a koponyákat rövid időre a falra erősítették, majd a sekély gödörbe dobták.
Képek: a Hadrianus-fal rekonstrukciója, az egyik koponya (LiveScience), a korabeli Londinium
Karosszékben: A barbárokat Britanniában nem sikerült legyőzni, ezért az elfoglalt területek védelmére Hadrianus a 2. század első felében a Tyne-völgytől északra hatalmas falat építtetett. A 8 év alatt felhúzott fal 120 kilométer hosszú, 4,5 méter magas, 3 méter széles volt és egyik tengerparttól a másikig ért. A falat erődökkel bástyákkal egészítették ki. Ez volt a Római Birodalom északi határa.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek