Legalább 300 000 éve emberősünk mindennapjaihoz tartozott a tűz használata, de hogy pontosan melyik fajéhoz, azt nem tudni.
Egy izraeli barlangban 2 méter átmérőjű, hamuval telt tűzhelyet találtak, amelyben egy megszenesedett állati csont is volt. A tűzhelyben és körülötte számos olyan kőeszközt is feltártak, amellyel a megszerzett állatokat darabolhatták fel.
A felfedezés a kulturális fejlődés olyan fordulópontjára világít rá, amikor az emberek először kezdték el rendszeresen, mindennapi életükhöz tartozóan felhasználni a tüzet, mint az élelemkészítés kellékét és a csoport – mint valami tábortűz körüli - gyülekezési helyét – mondta el Ruth Shahack-Gross kutatásvezető, az izraeli Weizmann Intézet munkatársa a LiveScience-nek.
A Tel-Avivtől 11 kilométerre keletre lévő Qesem-barlangot tíz éve találták meg véletlenül egy útépítés során. A barlang központi helyén feltárt tűzhely arra utal, hogy első készítője gondosan megtervezte, hol helyezze el, ez pedig már egyfajta intelligencia jele. A „tűzgödör” szélén felhalmozódott hamuréteg pedig azt árulta el, hogy a tűzhelyet folyamatosan és rendszeresen használták hosszú időn át.
Kutatók régóta vitatkoznak arról, melyik faj és mikor használhatta először ellenőrzött körülmények között a tüzet. A dél-afrikai Wonderwerk-barlangban talált 1 millió éves hamuréteg és megszenesedett csontok alapján a Homo erectus. Más kutatók ugyanezen faj fogvizsgálatából azt derítették ki, hogy 1,9 millió éve már tűzben sütött húst ehetett.
Hogy a Qesem-barlangban melyik faj sütötte meg élelmét, azt egyelőre nem tudják megmondani. A hamuréteg korát 400 000-200 000 évvel ezelőttire becsülik, vagyis akár még fajunk, a modern ember (Homo sapiens) is készíthette, de lehetett a Neander-völgyi ember és a Homo erectus is.
Képek: a Pekingi Ember rekonstrukciója, a Qesem-barlang, a Homo erectus rekonstrukciója
Karosszékben: A mintegy 2 millió éve Afrikában kifejlődött és mintegy 200 000 éve kihalt Homo erectus meglehetősen rejtélyes faj. Az első leleteit Jáva szigetén találtak meg 1891-ben, majd Németországban 1908-ban és Peking mellett 1927-ben találtak H. erectus-leleteket. Kezdetben ezeket külön néven tartották nyilván: jávai előember; Homo heidelbergensis és pekingi előember. Hosszas vita után aztán 1962-től közös nevet, a Homo erectust kapták. Pontosan nem tudni, milyen kapcsolatban állt fajunkkal, van, aki közvetlen elődeink között tartja számon, mások amellett érvelnek, hogy leszármazás nélkül kihalt faj.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek