Egy 7. századi angol-szász táblás játék darabját találták meg egy királyi épületegyüttesben.
A Reading Egyetem régészei a kenti Lyminge feltárása során bukkantak a játékbábura, ami a manapság ismert Backgammonhoz (Ostáblához) vagy Dámajátékhoz hasonló játéktábla része lehetett.
Az angol-szászok kedvelték a táblás játékokat, találtak már sírjaikban játékdarabokat, de egész készleteket is.
Az üreges csontdarabból finoman megmunkált játékfigura közepén egy rézszegecs van. Pontosan nem tudni, milyen táblához tartozott, de a német területeken, ahonnan az angol-szászok származtak, előkerült hasonló korú táblásjátékok nyújthatnak némi támpontot – írta Gabor Thomas kutatásvezető, a Reading Egyetem munkatársa az egyetem honlapján.
Szóba jöhet a római eredetű Tabula, a Backgammon egy fajtája, és a Latrunculi is (mindkét játék célja az ellenfél bábuinak megszerzése), mivel ezeket a játékokat kedvelték a mai Németország területén élő szászok és az 5. században az angol-szász vándorlások során elvihették magukkal a mai Angliába is.
A játékbábu mellett értékes ékszereket, számos luxus üvegtárgy-töredéket is találtak, valamint feltártak egy gödröt állati csontokkal, ami megerősíti, hogy Lyminge-ben a 6-7.században királyi ünnepségeket és pazar lakomákat tartottak.
Az angol-szászok játékokkal, lakomákkal, ivással, zenével ünnepeltek, pontosan úgy, ahogy a Beowulf eposzban is olvashatjuk, s habár előkelő férfiak sírjában találtak már játékdarabokat, de még soha nem került elő olyan darab, amivel biztosan játszottak is, hiszen a bábu megtalálási helye egy király épület nagyterme - írta Gabor Thomas az egyetem honlapján.
Képek: a játékbábu, Tabula, 13. századi ábrázolás Angliából, 4600 éves királyi táblás játék Urból
Karosszékben: Az ember időtől és kortól függetlenül mindig szeretett játszani. Csak nemrégiben írtam a Disznó, kutya, piramis című posztban, hogy 5000 éves játékbábukat találtak, s íme, itt az újabb. Nagyon úgy tűnik, hogy a táblás játékok nem sokat változtak az idők során.
Ez is érdekes:
Guillotine-nal fejezték le Sophie-t
Utolsó kommentek