A faházakban az ágy 100 éve vetetlen, és a könyvet sem nyitotta ki senki.
Ausztrál Antarktiszi Expedíció indult Douglas Mawson, ausztrál antarktiszi kutató 100 éve vezetett expedíciójának nyomába.
A kutatók, akiket elkísért a Guardian tudományos szakírója, Alok Jha is, rekonstruálják a 100 évvel ezelőtti felfedező út részleteit, ellenőrzik a különböző mérések eredményeit, illetve vizsgálják a bekövetkezett változások mértékét és okait.
Az expedíció egyik célja, hogy megőrizze és fenntartsa eredeti állapotában a tragikus felfedező út emlékeit, például a száz éve érintetlenül a jég és a fagy fogságában álló alaptábort úgy, ahogy egykor a túlélő felfedezők hagyták.
Az ausztrál Douglas Mawson két társával és 38 szánhúzó kutyával a Denison-foknál lévő táborból indult antarktiszi felfedező útjára 1913-ban, hogy felkutassa az Antarktisz még ismeretlen területét.
Az út során két társa és az összes kutya meghalt, élelmiszere elfogyott.
Amikor végül sikerült magát visszavonszolnia az alaptáborba, ott várakozó társai nem ismerték fel, csontsovánnyá fogyott, talpáról levált a bőr, súlyos fagyási sérülései voltak.
A Guardian most az alaptáborról készült friss fotókat tett közzé, amelyekről jól látszik, hogy a 100 éve elhagyott, fakunyhókból álló tábor az Antarktisz keleti részén lévő Denison-foknál a fagy fogságában olyan, mintha csak tegnap hagyták volna el.
Képek: Guardian
Karosszékben: Douglas Mawson neve nálunk szinte ismeretlen, pedig az Antarktisz felfedezésében elévülhetetlen érdemei vannak. 1911-ben át akart repülni a Déli-sark fölött is, de a vállalkozás kudarcba fulladt, gépét összetörte. Nemrégiben a repülő roncsait is megtalálták a jégbe fagyva. Idén kiadták magyarul is a tragikus expedícióról írott könyvét.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek