A képről azt hitték, hamisítvány, ezért évtizedeken át egy padláson tárolták.
Igazi ritkaság, hogy rég elfeledett művet fedezzünk fel a zseniális művésztől, ráadásul ez a festmény van Gogh művészetének csúcspontján, arles-i korszakában készült – nyilatkozta Axel Rüger, az amszterdami Van Gogh Múzeum igazgatója az AP-nek.
Amikor van Gogh 1890-ben 37 évesen meghalt, több száz festményt hagyott hátra. A most felfedezett Naplemente Montmajourban című képe 1888 körül készült, akkoriban tehát, amikor az Arles-i hálószoba, a Napraforgók vagy a Sárga ház.
A 93 cm x 73 cm-es kép eredetileg fivérének, Theo van Goghnak a gyűjteményébe tartozott, de 1901-ben eladták. Nem sokkal ezután egy norvég gyűjtő padlásán kötött ki, miután azt mondták neki, hogy a kép hamisítvány.
A festményt az 1990-es években újra megvizsgálták, de akkor is úgy találták, hogy hamisítvány, most azonban elemezték a történeti forrásokat, a stílust, a vászon- és festékanyagot, a kontextust, és azt találták, hogy a képet van Gogh festette. Stilisztikailag és technikailag rengeteg párhuzamosságot lehet felfedezni a képen más olyan festményekkel, amelyeket a művész 1888 nyarán festett – mondták el Louis van Tilborgh és Teio Meedendorp, a múzeum szakértői az AP-nek.
Ráadásul a festményen is felfedezhetők azok az elszíneződések, amelyeket nemrégiben van Gogh más művein is észrevettek, és amelyek megzavarták a kép korábbi vizsgálóit. A Napraforgók című képen található krómsárga festékanyagról például megállapították, hogy ultraibolya- vagy napfény hatására erősen barnul a benne lévő nagyon magas arányú szulfátmennyiség miatt.
Felfedeztek két van Gogh által írt levelet is, amelyben a festő kritikusan utal képére azt írva, hogy nem sikerült az alkotás.
A Naplemente Montmajourban című festmény részletes elemzését a Burlington Magazine októberi száma közli, a képet a Van Gogh Múzeumban láthatja a nagyközönség.
Képek: LiveScience, így változik a krómsárga különböző fényekre (University of Antwerp)
Karosszékben: Miként a LED árt Cézanne-nak című posztban írtam, az Európai Szinkrotron Sugárzási Központban (ESRF) is vizsgálták van Gogh Napraforgók című képt. Az eredményről részletesen itt lehet olvasni.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek