Legalább 1,5 millió éve lakjuk Európát. Ezt bizonyítja a rejtélyes ősünk készítette 1,4 millió éves penge.
Az északnyugat-spanyolországi atapuercai barlangegyüttesben kicsinyke kovakő-pengét találtak.
A szerszám 1,4 millió éves, vagyis ez a legrégebbi bizonyíték arra, hogy ember lakta a földrészünket.
A 3 centiméteres penge, amelyen jól láthatóan pattintással alakították ki az élt, alátámasztja azt a feltételezést, hogy legalább 1,5 millió éve lakják emberek Európát – mondta el Eudald Carbonell, az egyik ásatási igazgató az El Paisnak.
Ez azonban ellentmond annak a manapság általánosan elfogadott véleménynek, hogy földrészünket hullámokban érték el a betelepülők, és nem éltek hosszabb ideig itt csak néhány százezer évvel ezelőttől.
A pengét a Sima del Elefante- (elefánt gödre-) barlangban fedezték fel 2 méterrel az alatt a hely alatt, ahol néhány éve az Európában addig legidősebb emberi jelenlétre utaló leletet, egy 1,2 millió éves emberi állkapocscsontot találtak.
Az atapuercai barlangegyüttesben és környékén kerültek elő korábban többek között fajunk őse, a Homo heidelbergensis 400 000 éves maradványai, de találtak itt 1millió éves kőkést is.
A most előkerült pengét feltehetően a kb. 1,4 millió évvel ezelőttől 850 000 évvel ezelőttig élt rejtélyes H. antecessor készítette (a fajról sokan állítják, hogy a H. ergaster és a H. heidelbergensis közötti evolúciós láncszem, mások úgy vélik, hogy a H. ergasterből kifejlődött, leszármazás nélkül kihalt faj, megint mások amellett érvelnek, hogy a H. heidelbergensis és a H. antecessor egy és ugyanazon faj).
A leletek a barlangban nem azt jelentik, hogy távoli eleink ott is éltek volna állandóan, átmeneti szállást, az állatok, az időjárás elől ideiglenes menedéket keresve térhettek be oda, egyébként a szabadban éltek – mondta el Carbonell az El Paisnak. Ez lehet az oka annak, hogy Európában északabbra nem kerültek elő ilyen korú leletek.
Képek: fenn a H. antecessor, középen és lenn a penge (AFP)
Karosszékben: Atapuercában nagyon fontos leletek kerültek eddig elő Európa emberi megtelepedésének legtávolibb múltjából, nem csoda, hogy az UNESCO világörökség részévé nyilvánította. Spanyol kutatók éppen azért tértek idén vissza, hogy átfogó, nagy kutatást végezzenek a területen. Láthatóan jól indult az ásatás.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek