Szaka hercegnő sírját fedezték fel véletlenül Kazahsztánban egy útépítés során.
A kőládában fekvő, magas rangú fiatal nő sírját a kelet-kazahsztáni Urdzhar régióban lévő Taskesken-Bakty útvonal építése során találták meg temetési dombja alatt 1,7 méteres mélységben – mondta el Timur Szmagulov kutatásvezető régész a Tengri Newsnak.
A különleges sírmellékletek arra utalnak, hogy a nő egy befolyásos szaka törzshöz tartozhatott.
Szmagulov szerint a sírban talált arany fejfedő úgy néz ki, mint a mai kazah nemzeti viselet, a magas, csúcsos fejfedő, az úgynevezett szeukele.
A sírban talált csúcsos arany fejfedő nyílfélékben végződik, állatalakok díszítik, spirál alakú aranyszál fut körbe rajta és ékszerekkel gazdagították.
Hasonló fejfedője a szaka törzsi vezetőknek volt.
Nagyon is elképzelhető, hogy a fiatal nő a szaka tigrahauda törzsfő lánya volt – mondta el Timur Szmagulov a Tengri Newsnak.
Vagyis – a kutató szerint – lehetséges, hogy azt a Tomiriszt találták meg, aki maga is harcos királlyá lett.
A nő mellett agyag- és faedények, áldozati bárány csontjai, kék és zöld színű ruhafoszlányok, arany fülbevalók, fejénél pedig kőoltár volt.
A kutatók által Urdzhar hercegnőnek elnevezett nő sírja az első vizsgálatok alapján Kr. e. 4-Kr. e. 3. századi lehet, hasonló sírt találtak nemrégiben az Issik-tónál, ám abban a sírban férfi, az úgynevezett Aranyember nyugodott.
Képek: Tomirisz (fantáziarajz), a sír, a csúcsos feffedő, Tengri News
Karosszékben: A szakák (a szkíta törzsek) ókori nomád indoiráni népek voltak, a Kr. e. 4. században az Aral-tótól keletre éltek és híresen jó lovas íjászok voltak. Hérodotosz említi Tomiriszt, a harcos szaka királynőt, aki még Küroszt, a nagy perzsa királyt is legyőzte a masszagétákkal szövetségben, de Hérodotosz Tomirisza a Kr. e. 6. században élt. A görög történetíró szerint egyébként a Tomirisz által vívott csata történelem egyik legvéresebb és legbrutálisabb harca volt, amiben szaka nők és lányok is részt vettek.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek