A lányt 4 vég selyemért adták el, de ha fiút szült, a gazdag férfi esetleg feleségül vette.
Kínai régészek a Taklamakán-sivatagban, a Selyemút közelében lévő Damakou-lelőhelyen gazdag leletanyagra bukkantak, amelyben több, 8. századi feliratos fatábla is volt.
Ezek közül néhány szövegét sikerült most megfejteni.
Tuan Csing professzor, a Pekingi Egyetem munkatársa, az ázsiai nyelvek szakértője a Selyemút mentén lévő egyik oázisban, Damakouban talált négy fatábla szövegét tudta megfejteni, s megállapította, hogy mindegyik kereskedelmi jellegű.
A táblákat ugyanaz a személy, bizonyos Pej Naj íratta, legalábbis ez a név olvasható rajtuk – mondta el Tuan Csing a kínai CCTV-nek.
Az egyik táblán az olvasható, hogy a gazdag, de kétségbeesett férfi eladta nagy épületegyüttesét, mert haladéktalanul szüksége volt pénzre. Az ingatlan fallal körülvett házat és két átjárót tartalmazott és mindezt mindössze 600 rézérméért adta oda.
Korábban ugyanez a férfi – amint az az egyik táblán olvasható – vett egy lányt, akit a nagybátyja adott el neki 2100 rézérméért, ami 4 vég selyem értékének felelt meg. A szerződésben azt is kikötötték, hogy ha a lány fiút szül neki, akár feleségül is veheti – mondta el Csing a CCTV-nek, majd azt is hozzátette, érdekes módon Pej Naj neve más, különböző gyűjteményekben lévő leleteken is előfordul. Egy, a British Múzeumban lévő forrásban az olvasható, hogy Pej Naj 540 jint, vagy 270 kilogramm búzát ad azért, hogy a két fél között véget vessen a harcnak.
Tuan Csing szerint a forrásokból már összeállítható az is, ki lehetett ez a bizonyos Pej Naj. Egy gazdag férfi, akinek saját épületegyüttese volt. 720 körül igen magas árat fizetett egy lányért, ám 30-40 évvel később el kellett adnia ingatlanát bagóért, mert sürgős szüksége volt pénzre. A férfi mindazonáltal magas társadalmi rangot töltött be és igen befolyásos lehetett Damakou környékén a Jütien- (Hotan-) királyságban a Tan-dinasztia idején.
Képek: lenn a templom, CCTV és CNTV
Karosszékben: A Taklamakán-sivatagban lévő Damakou környékén találták meg a napokban a világ legkisebb templomát is. A 2 méter hosszú, 2 méter széles buddhista templomocskában legfeljebb egy pap végezhette a vallásos szertartást, többen nemigen fértek be. A kínai CNTV szerint a szénizotópos mérések szerint a mini templom 450-500 körül épülhetett.
Ez is érdekes:
Utolsó kommentek